MGK Toplantısın'da ekonomi vurgusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde toplanan Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ardından bildiri yayımlandı. Yayımlanan bildiride terörle mücadele ve ekonomi vurgusu yapıldı. Bildiride, her türlü mücadelenin tavizsiz bir şekilde sürdürüleceğinin altı çizildi.

26 Kasım 2021 Cuma 10:53
MGK Toplantısın'da ekonomi vurgusu

Milli Güvenlik Kurulu, 25 Kasım tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla toplandı. Beştepe'de gerçekleştirilen toplantıda terörle mücadele, Libya başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ele alındı.

Topantı sonrası 8 maddelik MGK bildirisi yayınlandı. Yayınlanan bildiride terör örğütlerine taviz verilmeyeceği vurgusu yapıldı. Yurt içi ve dışında yaşanan terörle mücadelenin tavizsiz bir şekilde sürdürüleceğinin altı çizilen MGK bildirisinde  "PKK/KCK-PYD/YPG,FETÖ ve DEAŞ terör örğütleri başta olmak üzere, milli birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim ve kararlılıkla icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuş ve ilave tedbirler görüşülmüştür." açıklaması yapıldı.

TOPLANTIDA EKONOMİ VURGUSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı toplantıda değerlendirilen önemli konular birisi de ekonomi oldu. Yapılan açıklamada "Türkiye'nin inşa ettiği sağlam altyapı üzerinde, hedeflerine uygun şekilde yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı ekonomi politikalarını hayata geçirme sürecinde karşılaştığı  ve karşılaşabileceği sınamalar ile tehditler değerlendirilmiş, Cumhuriyetimizin 100. yılına her alanda olduğu gibi iktisadi olarak da güçlü şekilde ulaşma kararlılığı teyit edilmiştir." ifadeleri kullanıldı. 

BÖLGESEL GELİŞMELER 

Türkiye'nin iyi niyetli çağrılarına rağmen PKK/KCK-PYD/YPG terör örgütüne gayrimeşru destek verenlerden, uluslararası hukukun açıkça ihlali olan bu faaliyetlerini bir an evvel sonlandırmalarının beklendiği ifade edilen bildiride, "Irak'ın topraklarının terör örgütlerinden temizlenmesi doğrultusunda verdiği mücadeleye olan güçlü desteğimiz teyit edilmiş;bununla birlikte terörle mücadele gerekçesiyle atılan adımların özellikle etnik ve mezhebi dengeler bakımından hassasiyet taşıyan bölgelerde toplumsal barışı bozacak neticeler ortaya çıkarmaması gerektiği kuvvetle vurgulanmıştır." ifadeleri yer aldı. 

BALKANLARDAKİ GELİŞMELER DEĞERLENDİRİLDİ

"Ülkemizle güçlü tarihi ve kültüren bağları bulunan bu coğrafyada büyük fedakarlıkla tesis edilen huzur ve barışın sürdürülebilmesinin önemi vurgulanmış; tüm aktörlerin bu amaçla sorumlu davranmasının ve istikrarı bozacak girişimlerden imtina etmesinin zaruretine dikkat çekilmiştir."

MGK bildirisinde, Yunanistan'ın; saldırgan söylem ve eylemlerle iyi komşuluk ilişkilerinin gereklerini yerine getirmemekte ısrar etmesinin ve uluslararası antlaşmalardan kaynaklanan yükümlülüklerini ihlal eden tutumunu sürdürmesinin, bölgemizde istikrar ve huzuru olumsuz etkileyeceği

vurgulanarak, uluslararası hukuka ve iyi komşuluk ilişkilerine aykırı tutumunu destekleyerek Yunanistan'ı daha ileri adımlar atması için teşvik eden güçler, bölgenin huzurunu bozacak bu yaklaşımlarından vazgeçerek hakkaniyet ve barış yönünde konum almaya davet edildi.

LİBYADA'Kİ GELİŞMELER

"Libya'da kalıcı barış ve refah ortamının tesis edilmesi sürecindeki kritik aşamalardan birisi olan devlet başkanşığı ve meclis seçimlerinin hukuka uygun bir şekilde ve sukunet içinde gerçekleştirilebilmesi için tek taraflı adımlardan kaçınılması gerektiği belirtilmiş; uluslararası toplum, sürecin kendi menfaatleri uğrunda istismar eden aktörlere karşı durmaya çağrılmıştır."

"KARADENİZ VE KAFKASLARDAKİ GELİŞMELER ELE ALINMIŞTIR"

Karadeniz ve Kaskafya'daki elişmelerin ele alındığı toplanıtda; kuzeydeki komşularımız arasında yaşanan anlaşmazlıkların, uluslararası hukuk ve ülkelerin toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde, barışcıl yollarla bir an önce çözülmesinden yana olduğumuz vurgusu yapıldı.

Bildiride aynı zamanda, Ermenistan'ın kendisine uzatılan barış elini bir fırsat olarak değerlendirmesinin, ateşkese tam olarak uymasının ve iş birliği içinde olmasının önem arz ettiği belirtildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.