DHA YURT BÜLTENİ - 17

13 Ekim 2021 Çarşamba 16:53
DHA YURT BÜLTENİ - 17

 

KASTAMONU'DA POLİS MİDİBÜSÜ DEVRİLDİ: 12 YARALI
 
KASTAMONU'nun Seydiler ilçesinde çevik kuvvet polislerini taşıyan midibüsün devrilmesi sonucu 12 polis yaralandı.
Ankara'dan sel felaketinin yaşandığı Bozkurt'a giden ve çevik kuvvet polisini taşıyan servis aracı, Kastamonu-İnebolu kara yolu üzerindeki Seydiler ilçesi Organize Sanayi Bölgesi'nde sürücüsünün kontrolünden çıkarak şarampole devrildi. Kazada, Ankara Emniyet Müdürlüğünde görevli olduğu belirtilen 12 polis yaralandı. Yaralılar, ihbar üzerine olay yerine gelen ambulanslarla Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Görüntü Dökümü:
-Kaza yerinden görüntü
-Yaralılardan görüntü
Haber: Gürkan YILMAZ/KASTAMONU, ()

====================================

HAMİLEYKEN KORONAVİRÜSTEN ÖLEN ASLIHAN'IN EŞİ: KULAKTAN DOLMA BİLGİLERLE AŞI OLMADI
 
KOCAELİ'de 7 aylık hamile Aslıhan Kazın (28) koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Ümit Kazın (31), hamile eşinin, bebeğin zarar görebileceği düşüncesiyle aşı yaptırmadığını belirterek, "Eşim, kulaktan dolma bilgilerden etkilendi. 'Olmayacağım' diyordu ve ben de ısrar etmedim. Geride iki öksüz bıraktı" dedi.

Gölcük ilçesinde yaşayan ve 4 yaşında bir kızları olan Aslıhan ve Ümit Kazın çifti, yaklaşık 1 ay önce koronavirüse yakalandı. 7 aylık hamile Aslıhan Kazın, pozitif olduğunu öğrendikten 6 gün sonra Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi görmeye başladı. Aslıhan Kazın'ın durumu ağırlaşınca, karnındaki kız bebek sezaryenle alınıp kuvöze konuldu. Yoğun bakımda tedavisi süren Aslıhan Kazın, önceki gün yaşamını yitirdi, dün de Derince ilçesinde toprağa verildi.
'EŞİM ÇOCUĞUNU GÖREMEDEN GÖZLERİNİ KAPATTI'
Gölcük'te bir fabrikada çalışan Ümit Kazın, "Bizim daha önceden de bir bebeğimiz düşmüştü. Koronavirüs sürecinde de çocuğumuza zarar gelmesin diye eşim aşıdan korktu. Aşı çocuğumuza zarar verir diye düşündü ve olmak istemedi. Ben birinci aşımı olmuştum, normalde ciğerlerimden hassas biriyim. Aşıdan sonra koronavirüse yakalandık, ciğerlerim hassas olduğu için aşının etkisi olduğunu düşünüyorum. Eşimde hiçbir ciğer rahatsızlığı yoktu ama virüs onun ciğerlerine tamamen bulaştı ve yenik düştü. Hamileliğinden ötürü ilaç da kullanamadı ve maalesef 7 aylık çocuğumuzu adılar. Çocuğumuz yaşıyor, şu an kuvözde ama maalesef eşim çocuğunu göremeden gözlerini kapattı" dedi.
'BAŞKASININ BÖYLE BİR ACI YAŞAMASINI İSTEMİYORUM'
Kimsenin böyle bir acı yaşamasını istemediğini ifade eden Ümit Kazın, "Aşı, herkesin kendi tercihi ama şu anki aklımız olsa durum farklı olurdu. Takdiri Allah'a bırakıyoruz ama tedbiri almamız gerekiyor. Bir başkasının böyle bir acı yaşamasını istemiyorum. Eğer öleceksek de başımıza gelecekse aşıyı olalım da öyle ölelim. Öyle acı çekmektense böyle acı çekmek daha mantıklı, en azından bir şansınız olur. Baktığınız zaman insanlar inanmıyor, güvenmiyor. 'Nereden geldiğini bilmiyoruz, ne olacağını bilmiyoruz' diyor ama bunu profesörler, devlet başkanları, sağlık çalışanları tavsiye ediyor. Tavsiye ediyorsa bunu olmamız gerekiyor" diye konuştu.
'EŞİM KULAKTAN DOLMA BİLGİLERDEN ETKİLENDİ'
Eşinin çevresindeki insanlardan etkilendiğini belirten Ümit Kazın, şöyle konuştu:
"Eşim tamamen kulaktan dolma bilgilerden etkilendi. İnsanların yalan yanlış yönlendirmeleri, 'Acaba şöyle olur mu, böyle olur mu' diye söylenmeleri eşimi etkiledi. 'Aşı çocuğa zarar verebilir' denildi, 'ne olacağımız belli değil' denildi, 'ileride insanlara yan etkisi olacak ve bize zarar verecek' denildi. O nedenle tedirgin olduk. Eşim 'olmayacağım' diyordu ve ben de ısrar etmedim, 'olmayacağım' dedi ve olmadı. Daha sonra bu acı olay başımıza geldi maalesef. Geride iki öksüz bıraktı, kimsenin başına gelsin istemeyiz. Çünkü acımız çok derin bir acı."


Görüntü Dökümü
-Ümit Kazın ile röp
-Eşiyle birlikte olan fotoğrafını kucağında tutarken
-Ümit Kazın'dan detaylar
Haber-Kamera-Ergün AYAZ-Alişan KOYUNCU/GÖLCÜK(Kocaeli)()

====================================

HİNT KENEVİRİ EKTİKLERİ UNESCO LİSTESİNDEKİ HEVSEL BAHÇELERİ'NDE YAKALANDILAR

DİYARBAKIR'da polisin takibe aldığı 2 şüphelinin gittiği, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki Hevsel Bahçeleri'nde kenevir tarlası belirlendi. Şüpheliler gözaltına alınırken, tarlada 278 kök Hint keneviri ve 10 kilo esrar ele geçirildi.

İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın'ın talimatıyla 21 Eylül'de başlatılan 'Narko Alan Diyarbakır' projesi kapsamında Sur İlçe Emniyet Müdürlüğü Suç Önleme ve Soruşturma Büro Amirliği ekipleri, şüphe üzerine 2 kişiyi takibe aldı. Ekipler, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki Hevsel Bahçeleri'ne giren şüphelileri Hint keneviri ektikleri tarlada yakalayarak gözaltına aldı. Yerinden sökülen 278 kök Hint keneviri ve kurutulmaya bırakılmış 10 kilo esrar imha edildi. Şüphelilerin emniyetteki işlemleri devam ediyor.

Görüntü Dökümü
-------------------
Ekili alan
Kenevirler
Tespit edilen kökler
Köklerin yakılması
Alanda toplanması
Genel ve detay

Burak EMEK/DİYARBAKIR, ()- 

=======================

DESTİCİ: KILIÇDAROĞLU'NUN, ELİNDEKİ BİLGİ VE BELGELERİ YETKİLİLERLE PAYLAŞMASI LAZIM

BÜYÜK Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, "Eğer Kılıçdaroğlu'nun kastettiği bu siyasi cinayetler ya da toplum önderlerinden bazılarına suikast yapılacağı ile ilgili elinde somut bir bilgi, belge varsa bunu yetkililerle paylaşması lazım. Kamuoyu ile paylaşabileceği kadarını kamuoyu ile paylaşması lazım. Ama elinde bir bilgi olmadan bunları söylüyorsa bu da Türkiye'ye zarar verir" dedi.

BBP lideri Destici, Eskişehir'de kardeşi Mücahit Destici'nin 65 yaşında hayatını kaybeden kayınvalidesi Nadire Terli'nin cenazesine katıldı. Gökmeydan Mahallesi Ziya Paşa Camii'ndeki cenaze töreni sonrasında açıklamalarda bulunan Destici, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'siyasi cinayetler' söylemini eleştirdi. Bu tür açıklamaların Türkiye'ye zarar vereceğini belirten Destici, "Siyaseti kızıştırmak ve siyaseti kamplaştırma noktasında daha da tetiklemek için maalesef CHP genel başkanı başta olmak üzere Millet İttifakı'nı oluşturan ve onun çevresindeki muhalefet partilerinin genel başkanlarından farklı söylemler, akıl almaz temelsiz söylemler duyuyoruz. Bunlardan en sonuncusu da sayın Kılıçdaroğlu, Türkiye'de siyasi cinayetler işlenebileceğini ve Türkiye'de toplumsal olaylar yaşanabileceğini ifade etti. Bunu da neye dayandırdı? Bunu sayın Cumhurbaşkanının, hükümetin, Cumhur İttifakı'nın seçimden sonra yönetimi devretmemek için bunları yapacağı vurgusu var. Tam böyle net açıklamasa da kastettiği bu. Bunu anladık, bunu biliyoruz. Ama Türkiye'nin demokrasi geleneğinde böyle bir şey yok. Olmayan bir şeyi sayın Kılıçdaroğlu'nun söylemesi şahsen kendisine de başında bulunduğu siyasi partiye de Türk siyasi hayatına ve demokrasiye de yakışmamıştır. Evet, bugüne kadar Türkiye'de darbeler olmuştur, milli iradeye bu anlamda saldırılar olmuştur, milli iradenin gasp edildiği dönemler olmuştur ama hiçbir zaman Türkiye'yi yöneten bir siyasi partinin seçimi kaybettikten sonra iktidarı devretmeme gibi seçimi kaybettikten sonra bırakmamak gibi bir tavrı hiç olmamıştır. Bundan sonra da olmaz" dedi.

'TÜRKİYE'YE ZARAR VERİR'
Kılıçdaroğlu'nun 'siyasi cinayetler' söylemine yönelik elindeki bilgileri paylaşması gerektiğini ifade eden Destici şunları söyledi:
"Elinde somut bir bilgi, belge varsa bunu da yetkililerle paylaşması lazım. Kamuoyu ile paylaşabileceği kadarını kamuoyu ile paylaşması lazım. Ama elinde bir bilgi olmadan bunları söylüyorsa bu da Türkiye'ye zarar verir. Sırf siyasi ortamı germek, cumhurbaşkanını, Cumhur İttifakı'nı zora sokmak ve bu anlamda milleti ayrıştırarak, kamplaştırarak buradan siyasi bir kazanç elde etmek istiyorsanız bu size de yakışmıyor, başında bulunduğunuz partiye de yakışmıyor, Türk siyasetine ve demokrasisine de yakışmıyor. Bizim suhulete, birliğe, beraberliğe ihtiyacımız var. 2023'te seçim zamanı geldiğinde milletimiz sandığa gider ve kimi tercih ederse Cumhurbaşkanlığı makamına da o oturur. Türkiye'yi de o yönetir, meclis de ona göre şekillenir ve yasalar da ona göre çıkartılır. Bu sistemdeki durum bu. Sistemi değiştireceklermiş, 5'li, 6'lı bir araya gelmeler, toplanmalar var. Bu da ancak milletin oyu ile olur. Partiler ya da partilerin genel başkanları istedikleri için olmaz. Millet 2023'te hangi kararı verirse o yapılır."

'MUHALEFET ÜLKEYİ SEÇİME GÖTÜREMEZ'
Muhalefetin meclisteki çoğunluğuna göre ülkeyi seçime götüremeyeceğini ifade eden Destici, Türkiye'nin seçim tartışmalarına çok erken girdiğini söyledi. Muhalefetin İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bazı büyük şehirleri kazanması ile hemen seçimi Türkiye'nin gündemine soktuğunu kaydeden Destici, "Türkiye'de sistem değişti ve artık yönetimde istikrar sağlandı. 5 yıllığına seçilen cumhurbaşkanı, Türkiye'yi 5 yıllığına yönetecek. Bunu hala ya kavrayamadılar, idrak edemediler ya da bir türlü kabullenmek istemiyorlar. Halbuki bu sistem değişikliği de milletin oyu ile oldu. Yüzde 52 milletin oyu ile oldu. Uzaydan falan gelmedi, gökten zembille inmedi ya da 3-5 kişi oturup biz Cumhur İttifakı'nın genel başkanları karar vermedik. Millete gittik, milletin yüzde 52 oyu ile belirlendi. Bir kere herkesin, her siyasi partinin, her siyasi parti genel başkanının milletin bu tercihine saygı duyması lazım. Mecliste de Cumhur İttifakı'nın bariz bir çoğunluğu var. Hal böyleyken muhalefet ülkeyi seçime götüremez. Meclis yolu ile de götüremez çünkü 360 oy gerekiyor ki şu anda muhalefetin 340-350 civarında bir oyu var. Hal böyleyken her gün seçim, her gün sistem tartışması gerçekten Türkiye'yi yoruyor ve Türkiye'nin esas meselelerinin konuşulmasının önüne geçiyor" diye konuştu. 

Görüntü Dökümü:
-Mustafa Destici'nin başsağlığı dilemesi
-Cenaze namazının kılınması
-Tabutun araca taşınması
-Mustafa Destici'nin açıklaması
-Genel görüntüler
Haber-Kamera: Hakan TÜRKTAN-Caner AKSU/ESKİŞEHİR,()-

=====================================

SERBEST BÖLGE'DE EYLÜL REKORU

ANTALYA'da 1987 yılında hizmete giren Serbest Bölge'de, 2021 Eylül ticaret hacmi 107 milyon dolara ulaşarak, 34 yıllık tarihinin eylül ayı rekorunu kırdı. Geçen yıl eylüle göre ise yüzde 56 artış yaşandı. Serbest Bölge'nin Ocak-Eylül 9 aylık toplam ticaret hacmi ise yüzde 18 artışla 724 milyon dolara yükseldi.
Konyaaltı ilçesinde 1987 yılında hizmete giren Antalya Serbest Bölge'de yüzde 50'ye yakını yat sektörü olmak üzere, birçoğu uluslararası ortaklı 100 civarında firma hizmet veriyor. Pandemi sürecinde de üretim ve ihracatını artırmayı sürdüren Serbest Bölge, eylül ayında yeni bir rekora imza attı.
100 MİLYONU GEÇEN TEK AY
Antalya Serbest Bölge A.Ş. (ASBAŞ) Genel Müdürü Zeki Gürses, 2021 yılı Eylül ayında 107 milyon dolarlık ticaret hacmine ulaşıldığını belirterek, "Bu miktar Serbest Bölge kurulduğundan bugüne kadarki tüm eylül ayları içerisindeki en yüksek miktar. En son 2014 yılında 92 milyon dolar, eylül ayları içerisindeki en yüksek ticaret hacmi rakamıydı. Ayrıca bu yıl içinde 100 milyon doları aşan tek ay oldu. 2021 Eylül ayı 2014 Eylül'ü geçti. Geçen yıl eylül ayı ticaret hacmi ise 69 milyon dolardı ve bu yıl yüzde 56'lık artış gösterdi" dedi.
9 AYDA 724 MİLYON DOLAR
Serbest Bölge'nin Ocak-Eylül 9 aylık dönemdeki ticaret hacminin ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 arttığını belirten Zeki Gürses, "Bu yıl 9 aylık toplam ticaret hacmi 724 milyon dolara ulaştı. Geçen yıl aynı dönemdeki ticaret hacmi 612 milyon dolardı. Bu yılbaşındaki öngörümüz yılsonunda 925 milyon dolardı, ancak bazı gelişmelere bağlı olarak 950 milyon dolarla da yılı kapatacak gibi görünüyor. İstihdamımız 2020 sonunda 5 bin 351 iken, yüzde 4'lük artışla eylül sonu itibarıyla 5 bin 565'e yükseldi. İstihdamımızın yüzde 45'ini kadınlar oluşturuyor" diye konuştu.
İHRACAT BİRİM DEĞERİ 50-150 DOLAR ARASI
Bölgedeki ticaretin yüzde 98'inin sanayi ürünlerinden oluştuğunu söyleyen Gürses, yaratılan katma değer ağırlıklı sanayi ürünleri olduğu için birim değerlerinin de 50 dolar ile 150 dolar arasında değiştiğini vurguladı. Türkiye'de ihracat birim değeri ortalamasının 1.6 dolarlar civarında olduğuna dikkati çeken Gürses, "Bu anlamda da ciddi bir katma değer yarattığının ifadesi" dedi.
ELEKTRONİK VE MEDİKAL ÜRÜNLER
İhracat kilogram değeri açısından bakıldığında yat sektöründe bu birim değerin minimum 50 dolar olduğunu açıklayan Gürses, "Elektronik ve medikal sektörlerinde ise 150 dolara kadar yükseliyor. Elektronikte makinelerin çalışmasını sağlayan kullanılan elektronik kartlar, medikalde ise kalp ameliyatları ve diyalizde kullanılan ürünlerden oluşuyor" diye konuştu.


Görüntü dökümü
--------------
- Serbest Bölgeden drone görüntüleri
- Hızlandırılmış yat yapım aşaması görüntüleri
- RÖP:Antalya Serbest Bölge A.Ş. Genel Müdürü Zeki Gürses
- Çalışanlar detay
- Serbest bölgeden çeşitli aktüel görüntüler
- Yapılan yatın denize indirilmesi detay
- Vinç detay
- Yatlardan drone görüntüleri
HABER: Mehmet ÇINAR-KAMERA: Burak YALMAN/ANTALYA, ()- 

======================================

KAYMAKAM İLE MUHTAR ARASINDA 'SU-OT' PAZARLIĞI

KAHRAMANMARAŞ'ın Andırın Kaymakam Vekili Cuma Emeç ile Beşbucak Mahallesi Muhtarı Halil Eskici arasında gülümseten pazarlık, kameralara yansıdı. Kaymakam Emeç, muhtardan Maraş otu kullanımını bırakması için söz istedi. Eskici de içme suyu sorunu çözülürse, otu kullanmayacağını söyledi.
Kahramanmaraş Vali Yardımcısı, Andırın Kaymakam Vekili Cuma Emeç, Andırın Belediye Başkanı Ahmet Doğan ve daire amirleri ile Beşbucak Mahallesi'ndeki narenciye üreticilerini ziyaret edip incelemelerde bulundu. Üreticilerle birlikte narenciye hasadı da yapan Emeç, Muhtar Halil Eskici'nin Maraş otu kullandığını fark etti. Tül ve meşe külünden yapılan ve insanların ince kağıda sarıp kullandıkları Maraş otunun sigara kadar zarar olduğunu belirten Emeç, muhtardan otu alıp bırakması için söz istedi. Muhtar Eskici de tek bir şartla bırakacağını, mahallede içme suyu sıkıntısı yaşandığını belirterek Kaymakam Emeç'ten çözüm bulmasını talep etti. Emeç, su sorunun çözümü için çalışacaklarını aktararak, Eskici'den Maraş otunu bırakma sözünü aldı.

Görüntü dökümü
-----------------
- Cuma Emeç'in narenciye hasadı yapması
- Muhtarla kaymakamın su-ot pazarlığı
- Kaymakamın çocuğa oyuncak hediye etmesi
Haber-Kamera: İskenden ZENGİN-KAHRAMANMARAŞ-)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.