DHA YURT BÜLTENİ - 17

21 Mayıs 2020 Perşembe 18:20
DHA YURT BÜLTENİ - 17

30 bin lira alacağı için teyzesinin kızını tabancayla yaraladı
 
ADANA’da, R.Y. (35), borç olarak verdiği 30 bin lirayı geri alamadığı iddiasıyla teyzesinin kızı Azime Y.'yi tabancayla vurarak yaraladı. Azime Y. tedaviye alınırken, R.Y. kaçarak izini kaybettirdi.

Olay, Sarıçam ilçesine bağlı İncirlik Cumhuriyet Mahallesi 224 Sokak'ta, saat 16.30 sıralarında meydana geldi. İddiaya göre, tarım işçisi R.Y. (35) bir süre önce teyzesinin kızı Azime Y.’ye (50) 30 bin lira borç verdi. Azime Y., borcunu ödeyemeyince R.Y., beraberine M.Y. 'yi de alarak, minibüsle Azime Y.’nin evine gitti. Azime Y. ve yakınları, borca karşılık 30 bin liralık çek verdiklerini öne sürdü. R.Y. ile Azime Y. arasında çıkan tartışma, kısa sürede kavgaya dönüştü. Bu sırada belindeki tabancayı çıkaran R.Y., rastgele ateş açtı. Karnından vurulan Azime Y., yaralanırken, R.Y. ve M.Y. kaçtı. Azime Y.’nin yaralandığını gören yakınları ise minibüsün camlarını kırdı.

Azime Y., özel bir hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Polis, saldırganı yakalamak için çalışma başlattı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-------------------------------
- Olayyeri inceleme çelışması
- Saldırıda yaralanan kadının yakınları
- Minibüsün zarar gören camı
- Polisin tabanca araması
- Genel ve detaylar

Haber:Ruşan Anıl ATAR-Kamera:ADANA,()

=====================

Kütahya’daki orman yangını kontrol altına alındı

KÜTAHYA’nın Çavdarhisar ilçesinde dün çıkan orman yangını kontrol altına alındı. Kütahya Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, “Yangında yaklaşık 50 hektarlık alan zarar gördü. Yangın tamamen söndürülürken ekiplerimiz soğutma çalışmalarını sürdürüyor" dedi.

Çavdarhisar ilçesine bağlı Gökler ve Çatköy arasındaki Tozlu mevkiindeki karaçam ormanında dün çıkan yangın, Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı arazözlerle ve havadan helikopterle yapılan müdahale ile kontrol altına alındı. Hakim tepelerdeki bazı noktalarda devam eden yangını söndürmek için ekiplerin mücadelesi ise sabaha kadar sürdü. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte yangın tamamen kontrol altına alınarak söndürüldü. Yangında yaklaşık 50 hektarlık alandaki ağaçlar büyük oranda yanarak zarar gördü. Yangınla mücadelede Çavdarhisar Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerinin yanı sıra, Bursa, Uşak, Deniz, Eskişehir, İzmir, Manisa ve Afyonkarahisar’dan gelen 22 arazöz ve 8 iş makinesiyle çevre köylülerin de aralarında bulunduğu yaklaşık 250 kişi görev aldı. Kütahya Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, gece saatlerinde rüzgar nedeniyle hakim tepelerdeki alevlerin yayılma riski taşıdığını ancak ekiplerin müdahalesi sonucu yangının söndürüldüğünü ifade etti. Keskin, “Bölgedeki yoğun rüzgardan dolayı yangının yeniden yayılma riski vardı ancak ekiplerimizin aralıksız süren çalışmaları sonucunda sabaha karşı tamamen kontrol altına aldıkö dedi.

Çavdarhisar Jandarma Komutanlığı ekipleri de orman yangının ilk başladığı noktada inceleme yaparak soruşturma başlattı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
------------------------------
-Orman yangınına müdahale
-Arazözlerin müdahalesi
-Yanan ağaçlar
-Havadan orman yangını
-Genel görüntüler

Haber-Kamera: Oğuzhan KILIÇ/KÜTAHYA, ()

====================

Milas'taki orman yangınında 'Sabotaj' şüphesi

MUĞLA'nın Milas ilçesinde 4 saatte söndürülen ve yaklaşık 50 hektarlık alanının zarar gördüğü orman yangınında, sabotaj ihtimali üzerine soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Milas'ın Kısırlar Mahallesi'ndeki kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormanlık alanda, dün saat 16.00 sıralarında yangın çıktı. Rüzgarın da etkisiyle alevler, kısa sürede büyüdü. Yangını görenlerin ihbarıyla bölgeye Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri sevk edildi. Alevlere 150 işçi, 31 arazöz, 15 su tankeri, 7 dozer, 8 ilk müdahale aracı ile karadan ve 4 helikopter ile havadan müdahale edildi. Söndürme çalışmalarına Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri de destek verdi. Milas Kaymakamı Eren Arslan da bölgeye gelerek söndürme çalışmalarını takip etti. Ekiplerin 4 saatlik uğraşı sonucu yangın kontrol altına alınarak, evlere sıçraması önlendi.
Kaymakam Eren Arslan, "Ormanlarımız bizim akciğerimiz. İçerisinde canlı hayat var. İnsanlarımızın zeytinlikleri, tarlaları ve mahsulleri var. Kimsenin zarar görmemesi bizi teselli etti. Ekiplerimiz yangını kontrol altına aldılar. Havanın sıcak olması yangın riskini artırıyor. Koronavirüse karşı nasıl dikkatli oluyorsak ormanlarımız konusunda da hassas davranmalıyız. Böyle bir afet yaşamak istemiyoruz. Soğutma çalışmaları devam ediyor" dedi.  
Öte yandan Milas Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, 3 ayrı noktadan çıkan orman yangınında sabotaj şüphesi üzerine soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
------------------------------
-Orman yangı söndürülme çalışmalarından detay-genel görüntüler

Haber - Cavit AKGÜN / MUĞLA, )

=========================

Mersin'de şehrin ortasında jakaranda ormanı

MERSİN’de havaların ısınmasıyla birlikte mor çiçekleriyle kenti saran jakaranda korulukları virüsün etkisi nedeniyle bunalan vatandaşlar için sığınılacak en önemli limanlardan birisi oldu. 

Virüsün yayılmasını önlemek amacıyla evde kal çağrılarına uyarak dört duvar arasında yaşamak zorunda kalan vatandaşlar ilk buldukları fırsatta kendilerini jakaranda koruluklarına atıyorlar. Belirli dönemlerde yürüme mesafesinde dışarıya çıkılmasına izin verilen 65 yaş üstü ve 20 yaş altı Mezitlililer, jakaranda ağaçlarının sağladığı eşsiz güzellikler altında temiz havanın ve güneşin tadını çıkarıyor.
Güzel kokusunun yanında egzoz gazını en iyi emen ağaç olmasıyla bilinen jakarandalar, kentin çehresini de değiştiriyor. Koruluk içerisinde ve etrafında yürüyüş ve spor yapan vatandaşlar, "Parklarımızda çok güzel çiçekler açtı. Karşıdan bakarken bile mutlu oluyoruz. Özellikle virüs döneminde balkonumuza çıkınca böyle bir güzellikle karşılaşmak tüm kötü enerjimizi alarak içimizi ferahlatıyor" dedi. Koruluktan önce alanda boş bir arsanın bulunduğunu ifade eden vatandaşlar, "Burası boşluk kötü görüntülü bir yerdi. 3 yıl gibi kısa bir sürede ağaç olarak burasını cennete çevirdi. Baktıkça içimiz açılıyor" diye konuştu.
Kentin en merkezi yerlerinde imar planında yeşil alan görünen her noktayı park ve koruluk yaptıkları belirten  Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, daha temiz bir hava, daha yeşil bir Mezitli için çalıştıklarını söyledi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
--------------------------
Ağaç dallarından görüntü
Ağaçların görüntüsü
Ağaçlar arasında yürüyen bir kişi
Ağaçların bulunduğu alandan gelen bir kadın
Kadınla röp
Ağacın çiçeğinden görüntü

Haber-Kamera: MERSİN; ()

===================

Antalya'da kavga: 1 yaralı (2)
BIÇAKLADIKTAN SONRA YARDIM ETMİŞ

Antalya'da kız arkadaşı M.N.P. yüzünden tartıştığı Orhan Ordu'yu 4 yerinden bıçaklayan D.B.Ç'nin olay sonrası duvar kenarına oturttuğu arkadaşına, ilk yardımda bulunduğu ortaya çıktı. Bir vatandaş cep telefonuyla çektiği bu anların görüntüsünü, sosyal medyada yayınladı. Görüntülerde D.B.Ç'nin, bıçakladığı arkadaşının başında durup yaralarıyla ilgilendiği görülüyor.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
---------------------------------
-Arkadaşını bıçaklayan kişi detay
-Arkadaşının başında durması detay
-Yaralı şahsın duvara dayanması detay
-Polislerin gelmesi detay
-Polislerin yaralıya müdahalesi detay
-Genel detaylar

HABER: Bülent TATOĞULLARI -KAMERA: Adem AKALAN /ANTALYA, ()

=======================

Tavşanlı'da karantinaya alınan 6 apartmanın ihtiyaçlarını vefa ekipleri karşılıyor
 
KÜTAHYA'nın Tavşanlı ilçesinde, koronavirüs vakaları nedeniyle karantinaya alınan 6 apartmandaki 60 kişinin ihtiyaçları, Vefa Sosyal Destek Grupları’nca karşılanıyor. Aynı apartmanlarda yaşayan 12 kişinin tedavisi ise hastanede sürüyor.

Tavşanlı ilçesine bağlı Hanımçeşme Mahallesi'nde 12 kişide koronavirüs tespit edilmesi üzerine 6 apartmanda yaşayan 60 kişi, İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla karantinaya alındı.

Apartmanların önlerine güvenlik şeridi çekildi. Giriş çıkışlara kapatıldı. Apartmanlarda yaşayanların tüm ihtiyaçları, Tavşanlığı Kaymakamlığı’nca koordine edilen Vefa Sosyal Destek Grupları’nca karşılanıyor.

SOSYAL MESAFEYİ İHLAL VAKALARI ARTTIRDI

Apartmanlarda yaşayanların sosyal mesafe kuralına uymayıp mescit, oda, kulüp, yurt gibi yerlerde toplanması sonucu vakaların arttığı tespit edilirken, İlçe Sağlık Müdürlüğü ekiplerinin filyasyon çalışmaları sürüyor.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
------------------------------
-Tavşanlı ilçe meydanı
-Şerit çekilmiş bina
-Polis ve bekçilerin bina önündeki nöbeti
-Karantina altına alınan sokak
-Genel görüntüler

Haber-Kamera: Tuna İŞLEYEN/TAVŞANLI(Kütahya),()-

======================

Şehit annesinden Milli Dayanışma Kampanyası'na destek

YOZGAT'ta, şehit annesi Fatma Güneş (71), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Biz Bize Yeteriz Türkiyem' sloganıyla başlattığı Milli Dayanışma Kampanyası'na 2 bin lira bağışladı.

1994'te Şırnak'ta şehit olan Jandarma Komando Onbaşı Necip Güneş ile 2012'de Kırıkkale'de vatani görevini yaptığı sırada hayatını kaybeden Cabir Güneş'in annesi Fatma Güneş, Yozgat Belediyesi'ni arayarak, Milli Dayanışma Kampanyası'na destek vermek istediğini bildirdi.
Belediye Başkanı Celal Köse de eşi Nagihan Köse ile birlikte yalnız yaşayan Fatma Güneş'i evinde ziyaret etti.  Kampanyaya 2 bin lira bağışlayan Güneş, parayı, Başkan Köse'ye teslim etti. Celal Köse de şehit annesine, Türk bayrağı verdi.
Başkan Köse, "Fatma teyzemiz Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu Milli Dayanışma Kampanyası'na destek olarak bu vatan için hem canıyla hem malıyla destek olmaktadır. Annemize çok teşekkür ediyorum" dedi. 
Fatma Güneş ise, yardım kampanyasını televizyondan takip ettiğini belirterek, "Haberlerde bir kişinin parmağındaki yüzüğü, bir vatandaşın da ineğini bağışladığını gördüm. Ben de çocuklarımın, eşimin hayrına yardım yapmak istedim" diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-------------------------------
-Şehit annesi Fatma Güneş
-Belediye Başkanı Celal Köse nin gelişi
-Detay
-Belediye Başkanının konuşması
-Şehit annesinin konuşması

YOZGAT, ()

====================

Kentin göbeğinde mısır yetiştiriyorlar

MERSİN’de Mezitli Belediyesinin desteğiyle Mezitli Üretici Kadın Kooperatifi'nin hayata geçirdiği ‘Kent İçi Tarım Projesi’ kapsamında geçtiğimiz ay ekilen mısırlar büyüyor. Kısa sürede boy vermeye başlayan mısırlar adeta etrafını çeviren yüksek binalarla yarış halinde yükselmeye devam ediyor.

Kooperatif Başkanı Ayşe Gül Yılgör ve üyeleri, Yenimahalle’de ekilen mısırların otlarını temizledi ve toprağı havalandırma amacıyla çapalama yaptı. Yoğun sıcağa rağmen devam eden çapalama işlemine Mezitli Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri de destek verdi. Enginar, salepten sonra kent içerisinde tarım yapma fikriyle mısır üretimine de başladıklarını ifade eden Üretici Kadın Kooperatifi Başkanı Prof. Dr. Ayşe Gül Yılgör, "Kent içi tarımın ilk örneği olan mısır için bugün toprağı havalandırma ve çapalama işlemi gerçekleştirdik. Tarımın ne kadar meşakkatli bir iş olduğunu bugün bir kez daha gördük. Güneşin altında büyük bir emek sarf ediliyor. Bütün üreticilerimize kolaylıklar diliyorum" dedi.
Kooperatifi kurmadan önce tarıma son derece uzak bir yaşam sürdüğünü dile getiren Prof. Dr. Yılgör, "Bu güne kadar ben mısırı sadece koçanında biliyordum. İlk kez tarlasında ekim sürecinde elimize çapaları alarak emek veriyoruz. Bir taraftan heyecan verici ve çok güzel. Daha bir ay önce toprağa ektiğimiz mısırlar şimdi yeşermiş ve boy vermiş. Bu sürece tanık olmak, emek vermek son derece güzel. Enginarı öğrendim, salebi öğrendim, bu işin sonunda da mısır konusunda bir hayli bilgi sahibi olacağım. İlk hasadı aldıktan sonra tüm ayrıntıları görmüş olacağız. Tarımı yaşayarak tanıyoruz bu da çok güzel bir duygu" diye konuştu.

Kooperatif üyesi Şenol Çavuş ise açıklamasında, enginar ve salebin ardından kent içi tarım kapsamında mısır ektikleri bilgisini vererek, "Ekilirken emek vermek, büyüdüğünü görmek son derece haz verici bir olay. Sağ olsunlar, Mezitli Belediye Başkanımız Neşet Tarhan ve belediye çalışanlarımız son derece yardımcı oluyorlar. Verdikleri destekler nedeniyle çok teşekkür ederiz" ifadelerine yer verdi.
Türkiye için tarımın hayati öneme sahip olduğunu ifade eden Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da, "Kadınlarımız her zaman olduğu gibi tarımsal alanda yakalanan başarıda da son derece önemli bir mesafe kat etti. Mezitli Kadın Kooperatifi’nin yaptığı çalışmaları titizlikle takip ediyorum ve elimden geldiğince de destek vermeye çalışıyorum. Günümüzde farklı ekonomik ve siyasi anlayışların kooperatifçiliği teşvik amacıyla çalışmalar yapması son derece önemlidir. Artık günümüzde kırsal ve kent çok daha fazla birbirine yakınlaştı. Biz de belediye olarak Kadın Üretici Pazarımız başta olmak üzere pek çok çalışmamızda bu yakınlaşmayı daha da artırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Mezitlili kadınlarımızın bu girişiminin Türkiye’ye örnek olacağına inanıyorum. Kadınlarımız her zaman olduğu gibi bu işe el attı ve çok kısa sürede önemli projeler başardı. Enginar ekti, salep ekti, ürünleri topladı. Kısa süre sonra mısır hasadını da yaparak başarılarını herkese gösterecekler" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
------------------------------
-Mısır tarlasında çalışanlardan genel ve detay
-Çapa yapanlardan genel ve detay
-Kooperatif üyesi Şenol Çavuş konuşurken
-Üretici Kadın Kooperatifi Başkanı Prof. Dr. Ayşe Gül Yılgör konuşurken

Haber-Kamera: MERSİN, ()
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner10

banner12

banner9