DHA YURT BÜLTENİ-16

21 Ekim 2021 Perşembe 16:41
DHA YURT BÜLTENİ-16

 

DOKTOR, MESLEKTAŞINI 2 EL ATEŞ EDİP ÖLDÜRMÜŞ
 
MERSİN'deki Güçlendirilmiş Göçmen Sağlığı Merkezi'nde görevli Dr. Ahmet Dikmen'i öldüren meslektaşı Dr. Hasan Çayır tutuklandı. Adli Tıp Kurumu'ndan çıkan ilk raporda Dr. Dikmen'in göğüs ve sırtından vurulduğu saptandı.
Olay, saat 10.00 sıralarında, Mezitli ilçesi Yeni Mahalle'de meydana geldi. Dr. Hasan Çayır ile daha önce tartışma yaşadığı Dr. Ahmet Dikmen arasında yine tartışma çıktı. Çayır, aracında bulundurduğu tüfeği alıp, aile sağlığı merkezine girdikten sonra Dikmen'e ateş açtı. Vücuduna isabet eden saçmalarla yaralanan Dikmen, meslektaşlarının ve personelin müdahalesinin ardından ambulansla Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Ancak Ahmet Dikmen, doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamadı.
Olayın ardından Hasan Çayır polis tarafından gözaltına alındı. Emniyette susma hakkını kullanan Hasan Çayır, işlemlerinin ardından bugün sevk edildiği adliyede çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı.
2 DEFA ATEŞ ETMİŞ
Dr. Ahmet Dikmen'in Adli Tıp raporunda vücuduna av tüfeğiyle iki kez ateş edildiği belirlendi. Dikmen'in, bir yarayı göğsünün sol ön kısmından, diğer yarayı ise sırt sol kısmından aldığı belirtildi.


GÖRÜNTÜLER GEÇİLDİ 

20.10.2021 - Haber Kodu : 211020030

20.10.2021 - Haber Kodu : 211020038

===========================================

PROF. DR. ÇAKMAK: KADINLAR, 25 YAŞINDAN İTİBAREN KENDİ MEMELERİNİ MUAYENE ETMELİ

ZONGULDAK Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Güldeniz Karadeniz Çakmak, kadınların 25 yaşından itibaren kendi memelerini muayene etmeleri gerektiğini, 40 yaşından itibaren ise mutlaka doktor muayenesi ve yılda bir mamografi tarama programlarına dahil olmaları gerektiğini söyledi. 

ZBEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde, Bursa Onkoday Derneği ve Batı Karadeniz Meme Hastalıkları Derneğince 'Meme Kanseri Farkındalık Etkinliği' gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında hastalara, doktorlara ve doktor adaylarına meme kanseri konusunda bilgiler verildi. Prof. Dr. Güldeniz Karadeniz Çakmak, meme kanserinin akciğer kanserinden sonra en sık görülen kanser türü olduğunu söyledi. Prof. Dr. Çakmak, etkinlik sonrası yaptığı açıklamada, meme kanserini dünya genelinde kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğunu söyledi. 2020 yılında, dünyada 2 milyon 300 bin kadına meme kanseri tanısı konulduğunu ifade eden Prof. Dr. Çakmak, "Farklı sebeplerden ötürü ne yazık ki yaklaşık 685 bin kadını meme kanseri sebebiyle kaybettik. Bu oranlar şu anda 5 yıl içerisinde meme kanseri tanısı konmuş yaklaşık 7 milyon 800 bin kadın dünyada yaşamaya devam ediyor ki amacımız bu oranın çok daha artırılması. Meme kanserinde özellikle ölümlerin orta ve düşük gelir seviyeli ülkelerde olduğu, yani çok büyük bir bölümü kayıpların yaklaşık 3'te 2'sinin orta ve düşük gelir sahibi olan ülkelerde olduğunu biliyoruz. Bu neden böyle? Çünkü bu gibi ülkelerde ne yazık ki kanser çok daha ilerlemiş evrede ortaya çıkıyor. Kadınların tanılarında ve tedavilerinde gereken standartlar sağlanamıyor. Buna bağlı olarak da hastalarımızı ne yazık ki kaybedebiliyoruz. En önemli silahımız erken tanıyı sağlayabilmek." dedi. 
MEME KANSERİ TANISI ARTIYOR 
Prof. Dr. Çakmak, kadınların 25 yaşından itibaren kendi memelerini muayene etmeleri gerektiğini, 40 yaşından itibaren ise mutlaka doktor muayenesi ve yılda bir mamografi tarama programlarına dahil olmaları gerektiğini ifade etti. Meme kanserinin Türkiye ve dünya genelinde artış eğiliminde olduğunu anlatan Prof. Dr. Çakmak, şöyle dedi: 
"Dünya Sağlık Örgütünün 2020 yılında yansıyan verileri doğrultusunda Sağlık Bakanlığımızın verileri göz önünde bulunduracak olursak geçtiğimiz yıl içerisinde Türkiye'de yaklaşık 25 bin kadına meme kanseri tanısı konduğunu biliyoruz. Vefatlarda tabi pandemi dönemi olduğu için açıkçası bu vefatlarla ilgili kayıplar ve sayılarda bazı değişiklikler söz konusu olabiliyor. Vefat sayısı da bine yakın. Bizim hastanemizde başvuran ve tanı alan hastaların genel anlamda yeni tanı sayısı 300'e yakındır. Ama toplamda tedavi gören hasta sayısı binin üzerindedir. Meme kanseri Türkiye genelinde geçtiğimiz 2000'li yılların başından 1980'ler itibariyle göz önünde bulundurursak hem Türkiye genelinde hem de dünya genelinde çok ciddi bir artış gösteriyor. Türkiye'de yıllık 10-15 binli rakamları görürken artık 25 binle çıktı. Dünya Sağlık Örgütü bunun 2030'lu yıllarda 35 binli rakamlara çıkacağını öngörüyor." 

Görüntü Dökümü
-Hastaneden detaylar
-Prof. Dr. Güldeniz Karadeniz Çakmak ile röp.
Haber-Kamera: Gürkay GÜNDOĞAN/ZONGULDAK,() 

===================

SU SEVİYESİ AZALAN DİCLE NEHRİ'NDE ÖLÜ BALIKLAR KIYIYA VURDU

DİYARBAKIR'da Dicle Nehri'nin, tarihi On Gözlü Köprü'nün altından geçen bölümünde balık ölümleri yaşandı. Kuraklık nedeniyle su seviyesi düşen nehirdeki ölü balıklar etrafa kötü koku yaymaya başladı.

Dicle Nehri'nin su seviyesi kuraklık nedeniyle düştü. Nehrin, yerli ve yabancı turistlerce ziyaret edilen Sur ilçesindeki tarihi On Gözlü Köprü'nün altındaki bölümünde su seviyesinin düşmesi nedeniyle ölü balıklar kıyıya vurdu. Ölü balıklar nedeniyle etrafa kötü koku yayılmaya başladı.

Bölgede yaşayan Ahmet Akbaş, su seviyesinin azalmasıyla balık ölümlerinin gerçekleştiğini söyledi. Akbaş, "Kötü koku veriyor bu durum. Turistler kaçmaya başlıyor. Çok kötü bir koku oluyor. Balıklar da ölüyor. Su seviyesi daha önce yüksekti. Turistler keyif alıyordu. Manzarası da güzeldi. Şimdi ise çöplükler ve yosunlar ortaya çıkmış. Balıklar da ölmüş haldeö dedi.

Görüntü Dökümü
------------
Tarihi On Gözlü Köprüsü
Ölü balıklar
Muhabir Burak Emek anons
Su üstündeki ölü balıklar
Kıyıya vurmuş balıklar
Vatandaş röp.
Azalan su seviyesi
Genel ve detay
Haber-Kamera: Burak EMEK-Serdar SUNAR/DİYARBAKIR,()

====================

ADIYAMAN’DA ÇIRÇIR FABRİKASINDA YANGIN

ADIYAMAN’da bir çırçır fabrikasında çıkan yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. 1000 ton pamuk balyasının yandığı fabrikada 1 kişi dumandan etkilendi.

Yangın, öğleden sonra Adıyaman-Gölbaşı kara yolunun 35'inci kilometresinde bulunan bir çırçır fabrikasında meydana geldi. Mahmut Dost’a ait olan çırçır fabrikasının depo kısmında elektrik kontağından çıktığı tahmin edilen yangını fark eden çalışanlar, itfaiyeye bildirdi. Bölgeye sevk edilen itfaiye ekipleri, yaklaşık 2 saatlik çalışmayla yangını, fabrika bölümüne sıçramadan kontrol altına alarak söndürdü. 1000 ton pamuk balyasının zarar gördüğü yangında 1 kişi dumandan etkilendi. Ekiplerin, yangının kesin çıkış nedenini belirleme çalışması sürüyor.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-----------------------------------
-Olay yeri
-Balyalardan görüntü
-İtfaiye ekiplerinin müdahalesi
-Yangına iş makinaları ile müdahale
-Yangından etkilenen işçi
-Jandarma ekipleri
-Yanan balya ve pamuklar
-Genel ve detay görüntü

Haber-Kamera: Mustafa ÖNDOĞAN-ADIYAMAN-)


===================
MUHARREM İNCE: FATİH DE BİZİM ATATÜRK DE BİZİM

MEMLEKET Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, ülkenin kutuplaştığını belirterek, "Memleket Partisi olarak Türkiye'yi uzlaştıracağız. Fatih de bizim Atatürk de İzmir Marşı da bizim Mehter Marşı da" dedi.
Partisinin ilçe binalarının açılışı için Balıkesir'e gelen Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Balıkesir Öğretmenevi'nde basın toplantısı düzenledi. Yargının güven vermediği için yatırımcı gelmediğini söyleyen Muharrem İnce, insanların fakirleştiğini ve işsiz kaldığını anlatarak, "Türkiye'nin yargısını, yargının problemlerini çözmeden, Türkiye'nin ekonomisini çözemeyiz" dedi.
'BEYAZ SAYFAYA İHTİYAÇ VAR'
Türkiye'nin yepyeni bir başlangıca ihtiyacı olduğunu söyleyen Muharrem İnce, "Türkiye'nin bir beyaz sayfaya ihtiyacı var. Türkiye'nin ayağa kalkmaya, dirilişe, şahlanmaya ihtiyacı var. Türkiye'nin önce bir bağımsız yargıya, herkesin güvenebileceği bir kamu ihale kanununa, teknolojik gelişmelere, beyin göçünü durdurmaya ihtiyacı var. Çocuklar terk ediyor ülkeyi. 3 bin doktor istifa etmiş. Gencecik çocuklar, bu memleketin akıllı evlatları. Bırakıyorlar memuriyeti, herkes yurt dışı hayali kuruyor" dedi.
İnce, gençlere seslendiği açıklamasında, "Memleketi terk etmek yok. Bu memleket bizim. Sokaklarını temizleyeceğiz, ağaçlarını sulayacağız. Göllerine bakacağız, nehirleriyle ilgileneceğiz, ovalarını koruyacağız. Bu memleket bizim, ayağa kaldıracağız, terk etmek yok. Türkiye, mülteci cenneti olsa da bunları göndereceğiz. Türkiye yolgeçen hanı değildir. Türkiye'de yaşıyor, Kurban ve Ramazan Bayramı geliyor, 100 bin kişi Suriye'ye gidiyor. Bayramda gidiyorsan, başka zaman da gidebilirsin. Bayramda giden birisine neden kapıları tekrar açıyorsun, anlamış değilim. Kapatacağız o kapıları, başka çaresi yok" diye konuştu.
'TÜRKİYE UZLAŞMALI'
Türkiye'nin kutuplaşmadan çıkıp, acilen uzlaşma ihtiyacı olduğunu söyleyen İnce, "Bunu başaracağız. Memleket Partisi olarak, Türkiye'yi kutuplaştırmadan çıkarıp, uzlaştıracağız. İzmir Marşı ile Mehter Marşı'nı yarıştırmayacağız. İzmir Marşı, Mehter Marşı'nın alternatifi değildir. Fatih'i sevenler, Atatürk'ü sevenler olmaz. Fatih de bizim, Atatürk de bizim. İzmir Marşı da bizim, Mehter Marşı da bizim. Türkiye'yi uzlaştıracağız" diye konuştu.
'TÜRKİYE'DE BİRİNCİ PARTİ OLACAĞIZ'
Yeni bir parti olduklarını söyleyen İnce, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Henüz kurultayını yeni yapmış, yeni örgütlenmiş bir partiyiz. Seçimlere girme hakkını elde ettik. Çok kısa süre içerisinde, Türkiye'de birinci parti olacağız. Buna inanıyorum. 50 artı 1'i alacağız, bu iktidarı da bu muhalefeti de toptan göndereceğiz. Türkiye'nin önünü böyle açabiliriz ancak. Başka bir yolu yok. 19 yıldır Türkiye'yi geren yoksullaştıran bir iktidarın karşısında umut olamayan bir muhalefet var. Onlardan da hayır yok, bunlardan hayır yok. Toptan bir temizlik yapacak milletimiz, buna inanıyoruz."
'TÜRKİYE'Yİ YÖNETMEYE HAZIRIZ'
"Ortada seçim yokken, 5 yıl sonrası için ittifak yapılmaz" diyen İnce, açıklamalarını, "O zaman birleştirsinler bu partileri daha iyi. Sanki amcaoğlu, dayıoğlu gibi oldu bütün partiler. Böyle bir şey olabilir mi, böyle parti olur mu? Birleştirin, elektrik parası, su parası iki yerde ödemeyin bari. Sizin hiç mi iddianız yok, kendinize güvenemiyor musunuz? 8-10 kişi bir araya gelecekler, Erdoğan'ı dövecekler. 'Dövecekler'i, mecazi anlamda kullanıyorum tabi, yani yenecekler. Sizin hiç kendinize güveniniz yok mu ya? Nasıl muhalefetsiniz siz? Toplanacaklar mahallenin çocukları, öbür mahallenin çocuklarını mı yenecekler. Böyle bir şey olur mu? Bir siyasi parti tek başına çıkar, 'Ben hazırım' der. Programım hazır, tüzüğüm hazır, kadrolarım hazır, genel başkanım hazır. Biz hazırız, Türkiye'yi yönetmeye. Örgütleniyoruz Türkiye'de. İttifak yapmaz mıyız? Yaparız kardeşim. Seçime kalır 3 ay, bakarız durumumuza, 50 artı 1 alamıyoruz, biz de varız deriz ittifakta. Ne için 'varız' deriz? Bu iktidarı göndermek için. İttifak o zaman olur. Haftada bir, bir araya geliyorlar. Birleştirin partileri. İyi Halk Partisi deyin, Milliyetçi Kalkınma Partisi deyin. Hani bu sistem koalisyonları bitirecekti? Koalisyon seçimden önce oluyordu, şimdi seçimden önce, sürekli koalisyon. Biz şu anda, son ana kadar tek başına iktidar olacakmış gibi, 50 artı 1 alacakmış gibi çalışacağız" ifadeleriyle sürdürdü. İnce, daha sonra Havran, Gömeç, Burhaniye ve Ayvalık'ta parti binalarının açılışını yapacak.

Görüntü dökümü
-Salondan genel ve detay görüntü
-Muharrem İnce açıklamaları
Haber-Kamera: Fatih Emrah ERDOĞAN/BALIKESİR, ()

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.