DHA YURT BÜLTENİ - 15

02 Haziran 2020 Salı 17:35
DHA YURT BÜLTENİ - 15

Kars'ta toplu taşıma hattı ihalesi gerginliği
 
KARS'ta, ilki iptal edilen 78 aracın çalışacağı dolmuş hattı ihalesinin yapılacağını öğrenen dolmuşcular, usulsüzlük yapılacağı iddiasıyla belediye binasına yürüdü. Dolmuşcular ile belediye personeli arasındaki gerginliği polis sonlandırdı.
HDP'li başkanın görevde olduğu Kars Belediye Başkanlığı tarafından yapılması planlanan toplu taşıma hattı ihalesi gerginliğe neden oldu. Belediye 78 aracın çalışacağı dolmuş hattı için 13 Mart günü ihale yaptı. Daha sonra iptal edilen ihalenin bugün ikinci kez yapılacağını öğrenen dolmuşçular, usulsüzlük yapılacağı iddiasıyla belediye binası önüne yürüdü. Dolmuşçular ile belediye çalışanları arasında gerginlik çıktı. Gerginliğe polis ekipleri müdahale etti.
Çevik kuvvetin de destek verdiği polis ekipleri, dolmuşcuları belediye binasından uzaklaştırdı.
Kars Belediye Başkanlığı önünde polis yoğun güvenlik önlemleri alırken, ihale yaşanan gerginlik ile katılımcı olmaması nedeniyle iptal edildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
------------------------------
-Belediye binası önündeki kalabalık
-Polisin kalabalığı uzaklaştırması

Haber: Bedir ALTUNOK / KARS, ()

=========================

Yozgat Belediye Başkanı: 7 belediye çalışanı 'zimmet' suçundan gözaltında

YOZGAT Belediye Başkanı Celal Köse, 2016-2018 dönemine ilişkin yapılan denetlemeler sonucunda hazırlanan rapor doğrultusunda 7 belediye çalışanının 'zimmet' suçundan gözaltına alındığını açıkladı.
Belediye Başkanı Celal Köse, Kentpark Belediye Sosyal Tesislerinde basın toplantısı düzenledi. Köse, 18 Temmuz 2019 tarihinden itibaren devam eden inceleme ve soruşturma neticesinde, pazar günü belediye çalışanı 7 kişinin gözaltına alındığını söyledi. Köse, göreve geldikten hemen sonra belediyede bazı iş ve işlemlerde usulsüzlükler yapıldığı ve uygun olmayan işlemler yapıldığını somut iddialarla öğrendiklerini belirterek, şöyle konuştu:
"Bizim de bu iddialara kayıtsız kalmamız mümkün değildi. Milletimizin bize vermiş olduğu emanete sahip çıkma adına bu iddialara kayıtsız kalamazdık. İddialar büyük bir titizlikle araştırıldı. Arkadaşlarımız gelen bilgileri değerlendirdi ve burada bir iddia olduğunu iddianın da somut olduğunun farkına varınca 18 Temmuz 2019 tarihinde 7873 sayılı yazımızla İller İdaresi Genel Müdürlüğünden mülkiye teftişleri ve Sayıştay denetçilerini Yozgat Belediyesine davet ettik. 2016-2018 döneminin denetlenmesini istedik. Müfettişler tarafından 100 gün boyunca gerekli denetlemeler yapıldı. Hazırlanan rapor sonucunda, Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu ve soruşturma kapsamında belediye çalışanı 7 kişi gözaltına alındı."
Başkan Köse, bundan sonraki süreçte yargının vereceği karara herkesin saygı duyması gerektiğini bildirdi.
Öte yandan Yozgat Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri tarafından Pazar günü düzenlenen operasyonla gözaltına alınan belediye çalışanı 7 kişi, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-Belediye Başkanı Celal Köse
-Salından meclis üyelerinden görüntü
-Başkan Köse'nin açıklaması

Haber-Kamera: Harun GÖKÇEOĞLU/YOZGAT, ()

======================

Eşi ve 2 çocuğu kazada yaralanan kadından sürücüye 'köpek için fren' tepkisi
 
KONYA'nın Ereğli ilçesinde, yola çıkan yavru köpeğe çarpmamak için sürücüsünün fren yaptığı otomobile çarpan otomobilde, eşi ile 2 çocuğu yaralanan Emine Bağlan, "Köpek çıksın, bırak gitsin. Ben mi önemliyim, köpek mi önemli ? Köpek mi önemli, insan mı önemli?" dedi.
Kaza, saat 07.30 sıralarında Ereğli- Konya karayolunun 1'inci kilometresinde meydana geldi. İddiaya göre, Memduh Sayan yönetimindeki 42 ACD 947 plakalı otomobilin önüne aniden yavru köpek çıktı. Sayan, köpeğe çarpmamak için fren yaptı. Ancak arkadan gelen Sinan Bağlan (54) yönetimindeki 01 UV 029 plakalı otomobil, Sayan'ın aracına çarptı. Hasan Tezcan (34) yönetimindeki 42 YS 071 plakalı işçi servisi de duramayarak, kazaya karıştı. 
Kazada Sinan Bağlan ile yanında bulunan çocukları Büşra Bağlan ve Hatice Bağlan otomobilde sıkışarak, yaralandı. Baba ve çocukları, ihbar üzerine gelen ambulanslarla Ereğli Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Eşi ve çocuklarıyla Adana'ya gittiklerini söyleyen Emine Bağlan ise Sayan'ın aracının yanına giderek, "Niye durdun abi?" diye sordu. Çevredekilere "Bu araba gitmiyordu. Eşim, 'Niye gitmiyor bu? diyerek, fren yaptı. Eşim frenleyince ona değdi" dedi. 
Çarptıkları otomobilin sürücüsünün önüne köpek çıkması nedeniyle durduğunu öğrenince de "Böyle olmaz ki, önü bomboş. Köpek çıksın, bırak gitsin. Ben mi önemliyim, köpek mi önemli?" diye konuştu. Sürücünün aynasından arkaya bakması gerektiğini söyleyen Bağlan, "Arkasını takip edecek, arkasına bakacak abi.  Köpek mi önemli, insan mı önemli?" diye konuştu.    
Kaza yerinde toplanan kalabalığın sosyal mesafe kuralına uymadığı görülürken, yavru köpek kazada savrulan araçların altında kalarak telef oldu.  

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ 
---------------
- Kaza yerinden detay
- Yaralıların ambulansa alınması 
- Emine Bağlan'ın konuşmaları 
- Genel ve detay

Haber- Kamera: Atilla ATMACA EREĞLİ / KONYA ()

=========================

Ambulans ile otomobil çarpıştı: 1 ölü, 1 yaralı

ZONGULDAK'ın Kozlu ilçesinde, ambulans ile çarpışan otomobilin sürücüsü Zekeriya Duyar(44) hayatını kaybetti, eşi yaralandı. 
Kaza, saat 15.30 sıralarında Kozlu ilçesi Fatih Sitesi Mahallesi kavşağında meydana geldi. Hasta almaya giden 67 AJ 695 plakalı ambulans ile Zekeriya Duyar yönetimindeki 67 ED 148 plakalı otomobil çarpıştı. Kazada, otomobil sürücüsü Zekeriya Duyar ve eşi Safiye Duyar (41) yaralandı. Ambulansta bulunan sağlık görevlileri ise kazayı yara almadan atlattı. Yaralılar, sağlık ekiplerinin müdahalesi sonucu gelen başka bir ambulansla Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne kaldırıldı. Zekeriya Duyar, doktorların tüm müdahalelerine rağmen hayatını kaybetti. Eşi Safiye Duyar'ın ise tedavisinin devam ettiği öğrenildi. Zekeriya Duyar'ın Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde özel güvenlik görevlisi olarak çalıştığı öğrenildi. 

Kazayla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor. 

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-------------------------------
-Kaza yapan ambulans ile otomobil
-Polisin çalışması
-Kaza yerinden detaylar

Haber-Kamera: Gürkay GÜNDOĞAN/ZONGULDAK,()

=========================

Tokat'ta yıldırım düşen caminin minaresi yıkıldı
 
TOKAT'ın Zile ilçesinde, yıldırımın isabet ettiği cami minaresinin külahı yıkıldı.
Olay, öğle saatlerinde ilçe merkezindeki Amasya Caddesi'ndeki Kislik Camisi'nde meydana geldi. İlçede yağmurun başlamasından kısa süre sonra yıldırım düştü. Yıldırımın isabet ettiği caminin minaresinin külah kısmı yıkıldı. Minarenin yıkıldığı sırada camide kimsenin olmadığı öğrenildi. Yıkılan minarenin taşları cami bahçesine ve sokağa düştü. 
Caminin karşısında oturan ev sahipleri, büyük bir gürültü duyduklarını ve dışarı çıktıklarında minarenin yıkıldığını ve taşların yola düştüğünü söyledi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
------------------------------
-Olay yerinden görüntüler
-Caminin minaresinin görüntüleri
-Detaylar

Haber-Kamera: Yaşar Erkan İÇEN/ZİLE (Tokat), ()

========================

Mahallelinin dereye bırakılan atık su tepkisi

Antalya'nın Serik ilçesinde iki mahallenin sakinleri, bölgede faaliyet gösteren bir fabrikanın atık sularını bıraktığı dere nedeniyle ürün yetiştiremez hale geldiklerini ve hasta olduklarını belirterek sorunun çözümü için yetkililerden yardım istedi.
Serik'e bağlı Aşağı Kocayatak ve Kozağacı mahallelerinde oturan vatandaşlar, bölgede faaliyet gösteren bir tesisin atık sularının mahalleden geçen dereye bıraktığını, bu atık sularla tarım arazilerini sulamak zorunda kaldıklarını belirterek, "Bu duruma bir çare bulunsun. Yoksa kendimiz de tarım ürünlerimiz de mahvolacak" diye yardım istedi.
Aşağı Kocayatak Mahalle Muhtarı Ahmet Çetin ile Kozağacı Mahallesi Muhtarı Veli Uca, "Bölgemizde bulunan bir fabrika, atık sularını bizim tarımsal sulama için kullandığımız dereye salıyor. Biz bu sulama kanalından ektiğimiz mahsullerimizi suluyoruz. Çevreye oldukça pis bir koku yayıyor. Dere, atıklarını saldıklarında zaman zaman değişik renklerde akıyor. Dereden akan bu pis sudan çevrede oturan vatandaşlarımız, çeşitli rahatsızlıklar geçirerek hastalandı. Yetkililere bu pis sulardan dolayı dilekçe verdik. Yetkililerden bu konunun bir an çözülmesini ve fabrikanın atık sularını sorunun çözülmesini istiyoruz" diye açıklama yaptı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-------------------------------
-RÖP: İki muhtarla röportaj
-Sulama kanalından detay görüntüler

HABER- KAMERA: Namık Kemal KILINÇ/SERİK,(Antalya) ()

=======================

Tekirdağ'da camilerin muslukları çalındı

TEKİRDAĞ'ın Ergene ilçesinde cami musluklarını çalarak hurdacıya satan 2 kişiden C.P. (15) yakalanırken, diğer şüphelinin yakalanması için çalışmalar sürüyor. Muslukların çalınma anları ise caminin güvenlik kameralarına yansıdı.
Ergene ilçesinde koronavirüs tedbirleri kapsamında ibadete kapalı bulunan Abdulkadir Geylani ve Tonguçlar Camii şadırvanlarından musluklar çalındı. Muslukların çalınma anları caminin güvenlik kameralarına yansıdı. Kamera kayıtlarını inceleyen polisin yaptığı çalışmada hırsızlığı C.P. (15) ile A.C.'nin (19) yaptığı belirlendi. Polisin yakaladığı C.P., her iki camiden çaldıkları muslukları hurdacıya sattıklarını itiraf etti. Hurdacı Cuma Ç.'ye ulaşan ekipler işyerinde çalıntı 4'ü çiftli 9 musluğu ele geçirirken, hurdacı hakkında soruşturma başlattı.
Camilerden muslukları çalan iki kişinin Abdulkadir Geylani Camii imamına ait bisikleti de çalarak, sattıkları belirlendi. Polisin gözaltına aldığı suça sürüklenen çocuk C.P., savcının talimatıyla ailesine teslim edilirken, diğer şüphelinin yakalanması için çalışmalar sürüyor.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-Şüphelinin musluklar sökmesi
-Sökülen muslukların yana atılması
-İkinci kişinin gelmesi
-Şüphelilerin kendi aralarında konuşması
-Bidonların musluğunun çalınması
-Çalınan bisikletle ayrılması
-Şüphelinin yürümesi

Haber: Ruhan YALÇIN/TEKİRDAĞ,()

=======================

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner10

banner12

banner9