DHA YURT BÜLTENİ - 15

13 Ekim 2021 Çarşamba 16:29
DHA YURT BÜLTENİ - 15

 

Yargıtay, Kadir Şeker'e verilen cezanın bozulmasını istedi (2)
KADİR ŞEKER'İN AĞABEYİ: UMUT OLUR UMARIM

Kadir Şeker hakkında verilen 12,5 yıl hapis cezasını, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yüksek bulmasını değerlendiren ağabeyi Hidayet Fatih Şeker, adaletin yerini bulacağını düşündüklerini söyledi. Şeker, "Yargının kararına saygımız sonsuz. Yüce Türk yargısı, ne derse o olur. Tüm kamuoyu, cezanın yüksek olduğunu zaten söylüyordu. Verilen cezanın ne kadar ağır olduğunu biliyoruz. Kadına şiddet olaylarında Kadir Şeker'in olayı hep gündeme geliyor. Toplumda adalet duygusu zayıflamıştı. Böylelikle insanlar için bir umut olur umarım" dedi.

KONYA/
=======================================================


FABRİKADAKİ PATLAMADA ÖLEN ÜRETİM OPERATÖRÜ İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI İLE TARTIŞMIŞ

BURSA'daki kimya fabrikasında meydana gelen patlamada hayatını kaybeden 2 çocuk babası Özkan Deniz (43), son yolculuğuna uğurlandı. Deniz'in arkadaşı Hüseyin Solger, "Sohbetlerimiz sırasında fabrikanın iş güvenliği konusunda gerekli önlemleri almadığını söylüyordu. Hatta bir arızayı sürekli tamir ettiğini ve bu sebepten iş güvenliği uzmanıyla 'Neden yaptırmıyorsunuz' diyerek tartıştığını söylemişti" dedi.
Kestel ilçesi Barakfakih Organize Sanayi Bölgesi'nde dün saat 12.30 sıralarında deri ve tekstil yan ürünlerine kimyasal madde üretimi yapan bir fabrikada patlama meydana geldi. Patlamada, üretim operatörü Özkan Deniz hayatını kaybetti, fabrika çalışanları Neslihan Özlem, Ali Bora Onat ve Kevser Keskin ile yan fabrikadaki 3 kişi yaralandı. Patlama sırasında sızan gazdan ise 24 kişi etkilendi. Deniz'in cenazesi, Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.
'ASIL SEBEP NEDİR, BİLMİYORUZ'
Otopsi işlemlerinin ardından cenazesi ailesi tarafından teslim alınan Özkan Deniz için bugün Mutlular Camii'nde cenaze namazı kılındı. Cenazeye yakınları ile akrabaları katıldı. Deniz'in arkadaşı Hüseyin Solger, şunları söyledi:
"Sohbetlerimiz sırasında fabrikanın iş güvenliği konusunda gerekli önlemleri almadığını söylüyordu. Hatta bir arızayı sürekli tamir ettiğini ve bu sebepten iş güvenliği uzmanıyla 'Neden yaptırmıyorsunuz' diyerek tartıştığını söylemişti. Hatta bu sebepten işten ayrılmayı bile düşünmüştü. Ailesinin şikayetçi olup olmayacağını bilmiyorum ama ortada bir ölüm var. Eğer bir usulsüzlük bir ihmal varsa gereken yapılacaktır. Bilgi almak için fabrikaya gittik, iş yeri sahibi ile avukat gaz patlaması olduğunu söyledi. Fakat asıl sebebi nedir? Bilmiyoruz. Ben de 17 senedir kimya sektöründe çalışıyorum. Gerekli tedbirler alınmış mıydı, makinelerin kontrolleri yapılmış mıydı? Bunları araştırıp ailesine gereken desteği vereceğiz."
Deniz'in cenazesi namazın ardından Hürriyet Mezarlığı'na defnedildi. Bu arada 6 yaralının hastanedeki tedavilerinin sürdüğü belirtildi.

Görüntü Dökümü:
-------------------------
-Cenaze namazından görüntüler
-Tabutun camiden araca taşınması
-Özkan Deniz'in arkadaşı röportaj
-Detaylar
Haber: Derya EVREN - Kamera: Mehmet İNAN/BURSA, ()

========================================

MÜHÜRLENEN FABRİKADA KRİPTO PARA ÜRETİMİ YAPARKEN YAKALANDI
 
KOCAELİ'nin Gebze ilçesinde, iflas etmiş mühürlü fabrikanın binasında kripto para üretimi yaptığı belirlenen S.C. (31), jandarma tarafından yakalandı. Operasyonda 9 milyon 750 bin lira değerinde 650 kripto para üretim cihazı ele geçirildi.
Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Gebze'ye bağlı Tavşanlı Mahallesi'nde iflas etmiş fabrikanın binasında, kripto para üretildiği ihbarı üzerine harekete geçti. Yapılan incelemelerin ardından jandarma ekipleri, baskın düzenledi. Mühürlü fabrikanın duvarını kırarak, içeri giren ekipler, kaçak elektrik hattı çekilip, oluşturulmuş trafo ile 9 milyon 750 bin lira değerinde 650 kripto para üretim cihazı ele geçirdi. S.C. hakkında 'parada sahtecilik', 'mühür bozma' ve 'elektrik enerjisi hırsızlığı' suçlarından işlem başlatıldı.

Görüntü Dökümü
-Duvarı kıran jandarma ekiplerinin içeri girmesi
-Bitcoin üretimi yapılan alandan görüntü
-Ele geçirilen malzemelerin görüntüsü
-Detaylar
Haber: Alişan KOYUNCU/GEBZE(Kocaeli),()

==========

EDİRNE'DE İLK KEZ DÜZENLENECEK 'KABAK FESTİVALİ'NE KABAK TATLISIYLA DAVET
 
EDİRNE Valiliği'nce 16-17 Ekim'de ilk kez düzenlenecek 'Karaağaç Kabak Festivali' için film platosu gibi dekor kuruldu. Dev kabaklardan at arabalarına, samanlardan korkuluklara her detayın düşünüldüğü etkinlikte Roman havaları ve kabak tatlısı ikramı ile festivale katılım çağrısı yapıldı.
Edirne'de, Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından bu yıl 16-17 Ekim'de ilk kez 'Karaağaç Kabak Festivali' düzenlenecek. Sahne performansları, yemek yarışmaları, kabak oyma sanatı ve kurgusal fotoğraf atölyeleri gibi renkli etkinliklere ev sahipliği yapılacak festival öncesi kent merkezinde tanıtım gerçekleştirildi. Etkinlik için trafiğe kapalı Saraçlar Caddesi, film platolarını aratmayacak şekilde düzenlendi. Dev kabaklardan at arabalarına, samanlardan korkuluklara her detayın düşünüldüğü etkinlikte Roman havaları ve kabak tatlısı ikramı ile festivale katılım çağrısı yapıldı.  
'KARAAĞAÇ'TA YETİŞEN HER ÜRÜN KIYMETLİ'
Meriç ve Tunca Nehri'nin suladığı Karaağaç topraklarında yetişen her ürünün kıymetli olduğunu söyleyen İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, "Bugün ekip arkadaşlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte Edirne'nin hem yerli hem de yabancı turistlerine birbirinden eğlenceli, ilginç etkinliklerle şehrimizin çocuklarının sahne performanslarıyla yetenekli kadınlarının yemek yarışmasıyla şehrimizde bulunan şeflerimiz, aşçılarımız ve İstanbul'dan gelecek şeflerle kabak oyma sanatıyla birbirinden ilginç eğlenceli etkinliklerle, kurgusal fotoğraf çekim atölyelerimizle Tarımsal Araştırma'nın bahçesinde 16-17 Ekim'de valimiz Ekrem Canalp'in himayelerinde gerçekleştireceğimiz 'Karaağaç Kabak Festivali'ne herkesi davet ediyorum" diye konuştu.
'ESNAF OLARAK ÇOK MUTLU OLDUK'
Edirne'yi Tanıtma ve Tava Ciğer Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar da festivalin düzenlenmesinden büyük mutluluk duyduklarını belirterek, "Bu benim de hobimdi. Her yıl en büyük kabağı bulup dükkanımda parçalayıp, tatlısını yapıp, halka bedava dağıtıyordum. Aşağı yukarı 10 yıllık bir gelenekti. Artık görüyoruz ki Edirne Valiliği himayelerinde Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü bir festival düzenliyor. Ben çok duygulandım. Bir esnaf olarak festivalin ne demek olduğunu biliyoruz. Festival demek turist demek; turist demek, katma değer demek. O nedenle de biz esnaf olarak çok mutlu olduk, festivalin böyle bir zamanda düzenlenmesinden. Yani tam da sezonun bittiği dönemde düzenlenmesinden çok mutlu olduk. Yine şehrimizde bir hareketlilik olacak yine esnafımız para kazanacak. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.

Görüntü Dökümü
---------------------------
- Yerde sergilenen kabaklardan detay
- Festival tabelası ve pehlivan heykeli detayı
- Kabaklardan detay
- Roman müzik ekibinden detay
- Dev kabağın kesilmesi
- İl Kültür ve Turizm Müdürü röportaj
- Kabak tatlısı dağıtımı
- Oyun havaları ve dans eden vatandaş
- Esnaf Bahri Dinar röportaj
- Kabakların yanında poz veren küçük çocuk
Haber - Kamera: Olgay GÜLER / EDİRNE, ()

=============================================

2 METRE 15 SANTİMETRE BOYUNDAKİ RÜMEYSA, 'DÜNYANIN EN UZUN KADINI' OLARAK GUİNNESS'TE
 
KARABÜK'ün Safranbolu ilçesinde yaşayan 2 metre 15 santim uzunluğundaki Rümeysa Gelgi (24), 'Dünyanın un uzun boylu kadını' olarak 'Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi. Gelgi, 2014 yılında da 'Dünyanın 18 yaş altı en uzun boylu kızı' olarak kitaba girmişti.
Doğuştan 'Weaver Sendromu' rahatsızlığı nedeniyle boyu hızla uzayan, 2014 yılında 2 metre 13,5 santim boyuyla Guinness Rekorlar Kitabı'na giren Rümeysa Gelgi, yeniden rekorlar arasında yer aldı. Gelgi, 2 metre 15 santim boyuyla 'dünyanın en uzun boylu kadını' olarak Guinnes Rekorlar Kitabı'na girdi. Yürüteç yardımıyla hareket edebilen, akülü tekerlekli sandalye kullanan Rümeysa Gelgi'ye belgesini, Guinness Rekorlar Kitabı görevlileri verdi. Guinnes, internet sitesinden de Rümeysa Gelgi ile ilgili rekoru duyurdu.
Dünya rekortmeni unvanını 2 kez elde edebildiği için çok gururlu olduğunu ifade eden Rümeysa Gelgi, "Zaten benim 2014 yılında, 18 yaş altı dünyanın en uzun boylu genç kızı unvanıyla elde ettiğim Guinness dünya rekorum vardı. Bu sene yaş limitini kaldırarak 'Dünyanın en uzun boylu kadını' unvanını elde ettim. Tabii ki bunun için çok gururluyum. Benim için de bu bir üst seviyeye ulaşmak oldu. Bu unvan ve 2 kez dünya rekortmeni unvanını elde edebildiğim için çok gururluyum" dedi.
'GURUR VERİCİ'
Weaver sendromu nedeniyle boyunun uzadığını belirten Gelgi, "Rekorlarımın sebebi, sahip olduğum genetik mutasyon, weaver sendromu. Bu sendrom sayesinde 2 metre 15 santimetre boya sahibim. Bu her ne kadar doğuştan bazı fiziksel zorluklar ve engeller getirmiş olsa da bunu şu an kendim için bir avantaja çevirmiş olabilmek, benim için çok gurur verici. Üstelik dünyanın en uzun boylu kadını unvanı hem gururlandırdı hem de beni çok özel bir birey olarak hissettirdi" diye konuştu.

Görüntü Dökümü
------------------------
Guinness'in paylaştığı görüntü

HABER: Yasin ALDEMİR/SAFRANBOLU (Karabük), () 

============================
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.