DHA YURT BÜLTENİ - 12

13 Ekim 2021 Çarşamba 14:46
DHA YURT BÜLTENİ - 12

 

YARGITAY CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI, KADİR ŞEKER'E VERİLEN CEZANIN BOZULMASINI İSTEDİ - 1

KONYA'da, sevgilisi Ayşe Dırla'yı (35) dövdüğü öne sürülen Özgür Duran'ı (32), engel olmak isterken kalbinden bıçaklayıp, öldürdüğü gerekçesiyle 12,5 yıl hapse çarptırılan Kadir Şeker (20) için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, verilen cezanın yüksek olduığunu belirterek, 1'inci Ceza Dairesi'nden cezanın bozulmasını istediğini bildirdi.  

(ARŞİV GÖRÜNTÜLERLE)

HABER: KONYA, ()

==================================

TAŞLI, SOPALI KAVGADA 3 KİŞİ YARALANDI
 
VAN'ın Gürpınar ilçesinde, iki grup arasında çıkan sopalı taşlı kavgada 3 kişi yaralandı, 10 kişi gözaltına alındı.
Olay, saat 12.00 sıralarında, Gürpınar ilçe merkezinde meydana geldi. İki grup arasında henüz bilinmeyen nedenle çıkan tartışma, kısa sürede kavgaya dönüştü. Taraflar, birbirlerine sopayla saldırdı, taş ve sandalye fırlattı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Polisin güçlükle ayırdığı kavgada 3 kişi yaralandı. Yaralılar ambulanslarla Gürpınar Devlet Hastanesi'ne kaldırdı. Polis, kavgaya karışan 10 kişiyi gözaltına aldı.

Görüntü Dökümü
-----------------------
-Taş ve sopalarla birbirlerine giren iki grup
-Kavga
-Kavgayı ayırmaya çalışan polis ekipleri
-Polis ekipleri olaya müdahalesi
-Olayda yaralananlar
-Gözaltına alınanlar

HABER: Tuncay AVCI/ GÜRPINAR (Van), ()- 

==================================

AİLE HEKİMİYLE TARTIŞIP, MERKEZİN KAPI VE PENCERELERİNİ TEKMELEYİP, YUMRUKLADILAR

ŞANLIURFA'da bir yakınlarına ilaç yazdırmak için geldikleri aile sağlığı merkezinde, hastayı muayene etmeden ilaç yazamayacağını söyleyen Aile Hekimi Mehmet Emin A. ile tartışan, yaşanan arbedenin ardından dışarı çıkarılınca da merkezin kapı ve pencerelerini tekmeleyen kuzenler İsmail A. ve Abdulkadir A. gözaltına alındı.
Olay, önceki gün Eyyübiye Mahallesi'ndeki Nihat Demirelli Aile Sağlığı Merkezi'nde meydana geldi. İsmail A. ve Abdulkadir A., gittikleri merkezde Aile Hekimi Mehmet Emin A.'dan bir yakınlarının kullandığı ilacı, reçete etmesini istedi. Ancak Mehmet Emin K., hastayı muayene etmeden ilaçları yazamayacağını söyledi. Çıkan tartışma, kısa sürede arbedeye dönüştü. İsmail A. ile Abdulkadir A. dışarı çıkarılarak güvenlik gerekçesiyle merkezin kapısı kilitlendi. İçeriye giremeyen kuzenler kapı ile pencereleri tekmeleyip, yumrukladı. Sağlık çalışanlarının polisi aradığını duyan saldırganlar kaçtı. İhbar üzerine gelen polis ekipleri, kuzenler İsmail ve Abdulkadir A.'yı yakalayarak gözaltına aldı.
Yaşanan gerginlik cep telefonu kameralarına yansırken, muayene olmak için merkeze gelen hastalar güvenlik gerekçesiyle içeriye giremedi.

Görüntü dökümü
---------------------------------
- Sağlik ocağının kapısına tekme atan şahıs
- Yaşanan tartışma cep telefonuna yansıması
- Olay yerine polis gelmesi
- Sağlık ocağının kapısı kapatılması
- Hastalar dışarıda beklemesi
- Genel ve detay görüntüler
Haber: Ali LEYLAK-Kamera:Ömer ŞULUL-ŞANLIURFA - )

========================================

ESKİŞEHİR’DE ÖZEL HAREKAT DESTEKLİ UYUŞTURUCU OPERASYONU: 14 GÖZALTI

ESKİŞEHİR’de sokakta uyuşturucu sattığı tespit edilen şüphelilere yönelik özel harekat destekli operasyonda 1’i kadın 14 şüpheli 22 adrese eş zamanlı baskınlarla gözaltına alındı. Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda uyuşturucu maddelerin yanı sıra ruhsatsız tabanca ile av tüfeği ele geçirildi.

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, sokakta uyuşturucu sattığı tespit edilen şüphelileri takibe aldı. Bir süre izlenen şüpheliler için savcılık talimatıyla operasyon düzenlendi. Özel Harekat Polislerinin de katıldığı baskınlarda 11 mahalledeki 22 adrese eş zamanlı baskın yapıldı. Operasyonda 1’i kadın 22 şüpheli gözaltına alındı. Evlerde yapılan aramalarda 150,65 gram metamfetamin, 79 gram bonzai, 453 adet uyuşturucu hap, 43,32 gram gelen esrar, hassas terazi, 5 adet ruhsatsız tabanca, 29 adet tabanca fişeği, 2 adet av tüfeği ile 8 adet dolu kartuş ele geçirildi. Sağlık kontrolünden geçirilerek ifadeleri alınan 14 şüpheli, işlemlerinin ardından Eskişehir Adliyesi’ne sevk edildi. Olayla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor.

Görüntü Dökümü:
-Ekiplerin emniyetten çıkışı
-Adreslere gidişleri
-Havadan polis ekipleri
-Özel Harekatın kapı kırması
-Evlere düzenlenen baskınlar
-Araçlarda ve evlerde yapılan arama
-Ele geçirilen uyuşturucular
-Şüphelilerin adliyeye sevk edilmesi

Haber-Kamera: Engin ÖZMEN/ESKİŞEHİR,()-

=========

KUŞ CENNETİ HAFİK GÖLÜ'NE DOĞASEVER AKINI
 
SİVAS'ın Hafik ilçesinde bulunan Hafik Gölü, doğal güzelliği ve biyolojik çeşitliliği ile doğaseverleri kendisine çekiyor. Hafta sonunu göl kenarında geçiren ziyaretçiler, bölgede trekking, deniz bisikleti, kampçılık, olta balıkçılığı, kuş gözlem gibi bir çok faaliyeti gerçekleştirebiliyor. Doğal sit alanı ilan edilen gölün korunması için başlatılan proje de hayata geçiriliyor. 
Yukarı Kızılırmak Havzası'nda, Sivas-Erzincan karayolu üzerinde, il merkezine 36 km mesafede bulunan Hafik Gölü, Tödürge Gölü'nden sonra Sivas'ın ikinci büyük doğal karstik gölü olarak göze çarpıyor. Yaklaşık 70 hektarlık yüzey alanına sahip olan göl, 1290 metre rakımda bulunuyor. Koçhisar Gölü olarak da bilinen Hafik Gölü'nde, kuzey kıyıya yakın bir yerdeki Pılır Höyük dikkat çekiyor. Höyükte İlk Tunç Çağı ve Kalkolitik Dönem buluntuları yer alırken, gölün su düzeyinin altında, üst katmanların çanak çömleğinden tümüyle farklı Neolitik dönem özellikleri gösteren çanak çömleklerde görülüyor. Çakmaktaşından minik uçlar, obsidyenden mini yaprak uçlar, el değirmeni taşlar, tokmaklar, kumtaşından yapılmış idoller ve hayvan kemikleri Pılır Höyük'te daha önce yapılan sondajda saptanan eserler olarak biliniyor. Neolitik dönemden sonra da Pılır'da yerleşimin devam ettiği sanılıyor.
Hafik Gölü'nde yapı kalıntısı olarak bulunan silindir biçimli çukurlar ve ağaç parçalarının göldeki kazıklara ait olduğu, bu buluntuların da evlerin, göl evleri gibi kazıklar üstüne yapılmış olabileceğini ortaya koyuyor. Pılır Höyük, daha önce İsviçre'deki Zürich Gölü ile Alp Gölleri'nde birçok örneği keşfedilen, Palafit adı verilen göl evleri türündeki yerleşim tarzının Türkiye'de ki tek örneği olma özelliğini de taşıyor.
TÜRKİYE'NİN 135 ÖNEMLİ SULAK ALANI ARASINDA
Türkiye´nin uluslararası öneme sahip 135 sulak alanından birisi olan kuş cenneti Hafik Gölü, adını aldığı ilçenin 2 kilometre kuzeyinde, jips platosu üzerinde gelişmiş olan doğu-batı uzanımlı geniş ve yayvan şekilli karstik çanağın tabanında, yaklaşık 2 kilometre genişlikte bir alanı kaplıyor. Ortalama 1 metre derinlikte olan gölün en derin noktası ise 7 metreye kadar varıyor. Hemen hemen tüm çevresi sazlık, dibi balçıkla kaplı olan gölün su kaynağı daha çok tabanında kaynayan su, yağmur ve kar suları ile Sultan Pınarı olarak göze çarpıyor.
BİRÇOK BALIK TÜRÜ YAŞIYOR
Sülfat tuzu açısından zengin olan gölde; sazan, kambur sazan, ot sazanı, tatlısu kolyozu, siraz balığı, karabalık, karaburun balığı, tatlısu kefali, çöpçü balığı, kerevit gibi çok sayıda su canlısı yaşıyor. Hafik gölünün yağışlı mevsimlerde kabaran sularının Koç Deresi vasıtasıyla Kızılırmak ile buluşması da kuş çeşitliliğini artırıyor. Kuşların korunması gereken sulak alanlarından (ÖKA) birisi olan Hafik Gölü'nde yaklaşık olarak 150 ila 200 kuş türü barınırken, 7-8 bin adet kuş ise beslenme ve kuluçka dönemini burada geçiriyor. Alanda üreyen ve barınan kuşlar arasında Anadolu Turnası, pasbaş patka, uzunbacak, angıt, dere düdükçünü, sakarmeke, bahri, yeşilbaş, Macar ördeği, çamurcun, elmabaş patka, kaşık gaga, kaz, balıkçıl, kırlangıç, martı, sumru, leylek, yeşil ve kızıl bacak yer alıyor.
Küçük ak balıkçıl, balaban, küçük balaban, alaca balıkçıl, gri balıkçıl, kır kırlangıcı, kumkırlangıcı, kara sumru, akkanatlı sumru, küçük batağan Hafik Gölü'ne bağlantısı olan dere ya da su kenarlarında yaşıyor. Keklik, bıldırcın, küçük halkalı cılıbıt, tarla çintesi, bataklık çintesi, karabaşlı çinte, çulluk, yeşil düdükçün, dere düdükçünü, döğüşken kuş, tepeli toygar, kulaklı toygar, tarlakuşu, boğmaklı toygar, guguk, yalıçapkını, ak kuyruksallayan, sarıbaşlı kuyruksallayan, sarı kuyruksallayan, dağ kuyruksallayanı, bülbül, ebabil, taş kuşu, kız kuşu, kum kuşu, dere kuşu, kızıl sırtlı örümcek kuşu, karaalınlı örümcekkuşu da çalılıklar ile tarım alanlarında görülüyor. Açık alanlarda ve kayalık kısımlarda ise balık kartalı, kara çaylak, küçük akbaba, saz delicesi, kızıl şahin, kaya kartalı, yılan kartalı, şah kartal, delice doğan, gökçe delice, bozkır delicesi, kerkenez gibi yırtıcı türler bol miktarda görülüyor. Çevredeki meyve bahçelerinde de kızılgerdan, karatavuk, mavi baştankara, grisinekkapan, baştankara, sıvacı, tırmaşık, sarıasma, iskete, saka, ispinoz gibi ötücü kuşlar göze çarpıyor. Gölün çevresinde çam, meşe, kavak, kuşburnu ve karamuk gibi yöreye özgü bitki ve ağaç türleri bulunan bölgede kuşları doğal ortamlarında izlemeyi amaç edinen kuş gözlem meraklıları da kamp kurup, bir taraftan kitap okurken diğer yandan doğanın tadını çıkarıyor.
RAMSAR'A ADAY OLMASI BEKLENİYOR
Hafik Gölü'nün 'Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı' ve 'Doğal Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı' kısımları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 12.03.2020 tarih ve 66790 sayılı oluru ile tescil edilirken "Doğal Sit-Kesin Korunacak Hassas Alan' kısımlarına dair tescil işlemleri ise sürüyor. Uluslararası öneme sahip olan sulak alanlar sözleşmesi Ramsar'a aday olması beklenen Hafik Gölü'nün çevresindeki endemik bitki türleri, gerek su altı canlı yaşamı ve gerekse de önemli kuşlara yaşam alanı sunması nedeniyle uluslararası statü kazanması bekleniyor. Tabiatı ile büyük beğeni toplayan gölün, Ramsar ile ziyaretçilerinin artacağı da düşünülüyor.
BÖLGENİN KORUNMASINA YÖNELİK PROJE HAYATA GEÇİYOR
Gölün korunması, gelecek nesillere aktarılması ve bilinçli ziyaret edilmesine yönelik de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından hazırlana proje de hayata geçiyor. Sivas Valiliği İl Özel İdaresi'nin iş ve işlemlerini yürüttüğü proje ile gölün eko sistemine uygun ahşap ve taş ağırlıklı çalışma yapılıyor. Bölgede yürüyüş parkurları, sosyal donatı alanları da belli bir noktada hizmet verecek şekilde planlanırken, hassas davranılan projede gölün sadece bazı bölgelerine ziyaretin gerçekleşebileceği de öne çıkıyor.

Görüntü Dökümü:
-Göl ve çevresinden dron görüntüleri
-Göl ziyaretçilerinden görüntüler
-Göl için hazırlanan proje görseli

Haber:SİVAS, () 

========================================

GİRESUN'DA ÇUKURDA 10 ÖLÜ KÖPEK BULUNDU
 
GİRESUN'da sahilde içerisinde çöplerin de yer aldığı çukurda 10 ölü köpek bulundu. Çukur, belediye ekiplerince toprakla kapatılırken, köpeklerin ölümüne ilişkin inceleme başlatıldı.
Aksu Mahallesi sahilinde incelemelerde bulunan CHP Giresun Merkez İlçe Başkanı Murat Bektaş, eski çöp depolama alanı yanındaki çukurda ölü köpeklerin olduğunu fark etti. Bektaş, polis, belediye ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkililerine bilgi verdi. İhbar üzerine gelen ekipler, yapılan incelemenin ardından içerisinde çöp poşetleri ve 10 ölü köpeğin bulunduğu çukuru iş makinesiyle toprakla kapattı. Köpek ölümlerine ilişkin inceleme ve soruşturma başlatıldı.
'TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ'
Bektaş, yaşanan duruma tepki gösterdi. Köpeklerin bulunduğu çukurdan çektiği görüntüleri paylaşan Bektaş, "Kim tarafından nasıl yapıldığını bilmiyoruz; zehirlenerek mi ya da doğal ölüm mü? Yetkilere bilgi verdik, konunun takipçisi olacağız. Yakışmayan bir görüntü. Haber verdik, buraya apar topar gelindi, kepçe ile çukur kapatıldı. Eğer bu itlaf şeklinde toplu bir kıyım ise yanlış, hayvan haklarına aykırı. Eğer doğal ölümler sonucu ise buranın dezenfekte edilip, kireçlenmesi gerekirdi" dedi.

Görüntü dökümü
Çukurdan detay
Belediye ekibinin çukuru kapatması
CHP Giresun Merkez İlçe Başkanı Murat Bektaş
Haber-Kamera: Hakan KABAHASANOĞLU GİRESUN-

========================================

GAZİANTEP'TE 'SAVUNMA SANAYİİ TEDARİKÇİ ZİRVESİ' DÜZENLENDİ
 
GAZİANTEP'te 'Savunma Sanayii Tedarikçi Zirvesi düzenlendi. Zirvede, Savunma Sanayii Başkanlığı'nca ihtiyaç duyulan ve kente yapılması planlanan 13 konuda yatırım önerileri konuşuldu.
Gaziantep'te savunma sanayi sektörüne üretim yapma kapasitesini artırmak ve sanayinin katma değerli üretim yapmasını sağlamak amacıyla 'Savunma Sanayii Tedarikçi Zirvesi' düzenlendi. Bir otelde düzenlenen zirveye; Vali Davut Gül, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, İKA Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, Savunma Sanayii Başkanlığı Sanayileşme Daire Başkanı Murat Çizgel ve iş insanları katıldı. Zirvede Savunma Sanayii Başkanlığı'nca ihtiyaç duyulan ve Gaziantep'te yapılması planlanan 13 konuda yatırım önerileri konuşuldu.
'GAZİANTEP'İN RUHU ÜRETİM VE TİCARETTİR'
Gaziantep'in potansiyelinin çok yüksek olduğunu ve her şeyi üretebileceğini ifade eden Vali Davut Gül, "Gaziantep olarak potansiyelimiz çok fazla. Şu an beklenilen ve istenilen mevcut savunma sanayisinde iş yapabilecek firmaların kapasitelerinin geliştirilmesi bu kurumların farklı ürünler üretmelerini sağlanmasıdır. Kurumlar mevcut tezgahlarda sadece 11 ürün yapabiliriz diye kendilerini sınırlandırmasınlar. Gaziantep her şeyi üretebilir. Gazi şehrin bir ruhu var. Gaziantep'in ruhu üretim ve ticarettir. Anadolu şehirlerinden farkımız budur. Sermaye kurma anlamında üretim yapma anlamında hazırız yeter ki piyasada yeri ve karşılığı olsun" dedi.
'GAZİANTEP'E SANAYİMİZİN 10 DEVİNİ GETİRDİK'
Gaziantepli sanayicinin üretim yapma ve teknolojinin boşluklarından yararlanma gibi çok güzel bir hevesi olduğunu belirten Savunma Sanayii Başkanlığı Sanayileşme Daire Başkanı Murat Çizgel, "Gaziantep sanayicisi ve yatırımcısı hakikaten çok hevesli. Teknoloji ve teknolojinin boşluk alanlarına girmek istiyor. Sanayicilerimizin bu anlamda daha teknolojik savunma sanayi başkanlığının ve savunma sanayinin teknolojik anlamda ihtiyaç olarak neler olabilir anlamında hevesi var. Gaziantep'e 10 savunma sanayi devlerimizi getirdik. Savunma sanayisinde yerlileşme ve millileşme kavramı içerisinde dışarıya bağımlı ya da kısmı olarak bağımlı olduğumuz veya kapasite olarak daha az üretebildiğimiz konulardır. Bunlar bizi daha güçlü hale getirecek" ifadelerini kullandı.
Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep ve Gaziantep Sanayi Odası olarak birçok ilkleri gerçekleştirdiklerini ifade ederek, savunma sanayiinde üretim yapmak ve üretim kültürünün artmasını arzuladığını söyledi.
Zirve izlenilen savunma sanayi belgeselinin ardından sona erdi.

Görüntü Dökümü
-----------------------
- Zirveye katılanlar
- Saygı duruşu ve İstiklal marşı
- Vali Gül'ün konuşması
- Sanayileşme Daire Başkanı Çizgel'in konuşması
- Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ünverdi'nin konuşması
- Belgesel sunum izlenilmesi
- Genel ve detay görüntüler

Haber: -Kamera: Ahmet KILIÇ-GAZİANTEP-

==================================


 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.