DHA YURT BÜLTENİ - 10

21 Ekim 2021 Perşembe 13:30
DHA YURT BÜLTENİ - 10

1) KILIÇDAROĞLU: BÜTÜN NAMUSLU BÜROKRATLARA SESLENİYORUM; VATANDAŞI PERİŞAN EDECEK KARARLAR ALMAYIN
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası'nın bugün faiz kararını açıklayacağını belirterek, "Bütün namuslu bürokratlara sesleniyorum.  Gereği neyse onu yapın, birilerinden talimat almayın. Vatandaşı perişan edecek kararlar almayın, vatandaşı mağdur etmeyin. Bilginizle, tecrübenizle, eğitiminizle karar verin. Birilerinin isteği üzerine karar vermeyin. Yazıktır, günahtır" dedi.  
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kars programına tarımsal kalkınma kooperatifinin kadın üyeleriyle bulaşarak başladı. Kadınları dinleyen Kılıçdaroğlu, daha sonra Susuz İlçe Belediyesi'ni ziyaret etti. Buradan Çamçavuş köyüne giden Kılıçdaroğlu, köylülerle görüşmesinden sonra Kars merkezdeki Kasaplar Çarşısı esnafını dinledi. Kılıçdaroğlu, muhtarlar, STK temsilcileri ve kanaat önderleriyle buluştu. 
Halk eğitim merkezindeki buluşmada konuşan Kılıçdaroğlu, memleketin kötüye gittiğini, sorunların her geçen gün arttığını, neredeyse her evde huzursuzluğun egemen olduğunu söyleyerek, "Bunu çözmemiz lazım. Nasıl çözeceğiz, beraber çözeceğiz. İşçisi, memuru, emeklisi, ev kadını, çalışanı işsizi hep birlikte çözmek zorundayız. Vatan bizim vatanımız, bayrak da bizim bayrağımız. O bayrak bu vatanda şanlı dalgalansın ve her evde huzur olsun. Bunun için Kars'tayım. Biliyorum Kars'ta milletvekilimiz yok ama onun kabahati Karslılarda değil CHP'nin genel başkanı olarak söylüyorum kabahati Karslılarda değil kabahati bizde. Biz birlikte olacağız, beraber olacağız ve İnşallah sadece Kars'ın değil Türkiye'nin sorunlarını çözeceğiz. Beraber çözeceğiz birlikte çözeceğiz inançla çözeceğiz, kararlılıkla çözeceğiz. Bunu yaptığımız zaman göreceksin Türkiye çok daha güzel, yaşanılır bir ülke olacak ve gencecik evlatlarımız yurtdışına mı gidelim, böyle bir arayış içinde olmayacaklar. Herkesin işi herkesin aşı olacak ve bereketli bir Türkiye olacak buna inanıyorum" diye konuştu. 
ANADOLU'NUN DA İÇİ BOŞALIYOR
Bu kadar zengin bir kültürü bu kadar zengin bir tarihi bu kadar zengin ve güzel bir coğrafyası ovaları varken, bereketli toprakları varken Kars'ın 20 yıldır kan kaybettiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
"Neden Kars'tan gençler İstanbul'a gidiyor. Gençlerin burada kalması lazım. Burada çalışması lazım, burada karnını doyurması lazım, burada evlenmesi lazım. Turist olarak İstanbul'a gidebilir, İzmir'e gidebilir Antalya'ya gidebilir İstanbul'dakiler de turist olarak buraya gelebilirler, gezebilirler. Bütün bu coğrafyayı bir barış havzasına döndürmek mümkün. Ama herkesin karnı sadece İstanbul'da doyarsa Kars'ı ne yapacağız? Kars o zaman sadece yaşlılar kenti mi olacak? Sadece bu Kars'a özgü değil Anadolu'nun da içi boşalıyor bunu da bilmenizi isterim. Kars'tan rakam vereceğim Devletin resmi rakamlarını vereceğim 2002 yılında çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptıran çiftçi sayısı 35 bin 528. 2020 yılında bu rakam 35 binden 28 bine düşüyor yani 7 bin 441 kişi bu sistemden çıkmış. 7 bin 441 kişi bu sistemden çıktıysa bu insanlar nereye gittiler, bunun sorgulanması lazım, beraber sorgulamamız lazım. Geçmişte bu bölgeye özel sektör çok ciddi yatırımları yapmamıştı. Doğrudur imkanlar daha iyi olan yere gider oraya yatırımı yapar. Ama devlet öyle değil, devlet sosyal devlettir. Sosyal devlet gelişmekte olan bölgelere ayrıcalık tanıyan yatırım yapan devlet demektir. O zaman buralara ciddi yatırımlar da yapılmıştı. Ama bunlar da özelleştirildi bir kısmı satıldı, bir kısmı kapatıldı, bir kısmının arsası kullanıldığı bir kısmını üretimi düşürdü. Dolayısıyla burada da ciddi bir kayıp olmaya başladı, ekonomik kayıp olmaya başladı. Tabii anlattıklarım sadece Kars bölgesine özgü değil, Ağrı, Ardahan'da da aynı durum var. Benzer durum bu coğrafyada var gidin Sivas'a bakın gidin Konya'ya bakın gidin, Çankırı'ya bakın gidin efendim diğer Anadolu'daki Güneydoğu'daki yerlere bakın hepsinde aynı sorunlar yaşanıyor. Hepsi kapağı nasıl İstanbul'a atarız buna bakıyorlar. Peki buralar bizim toprağımız değil mi? iyi mi Bizim vatanımız değil mi ? "
'10 MİLYONUN ÜSTÜNDE İŞSİZİMİZ VAR'
"Hayvancılığı bıraktık tarımı bıraktık peki bizi kim besleyecek"diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
"Avrupa'nın gelişmiş ülkeleri bizi besleyecek, emperyal ülkeler bizi besleyecek. Size rakamlar vereceğim. Büyükbaş, küçükbaş ve et ithalatına ödediğimiz rakamı 9 milyar 171 milyon dolar. 9 milyar doları yurtdışındaki üreticilere değil de besicilere değil de 9 milyar doları kendi besicimize üreticimize ödeseydik acaba ne olurdu? Allah aşkına ya sadece Kars'ı değil sadece Türkiye'yi değil bütün Ortadoğu'yu beslerdik. Yemin ham maddesi olarak son 20 yılda yem ham maddesi olarak ödediğimiz para 58 milyar dolar. Şikayet geliyor sokaktan evlerden şikayet geliyor esnaf şikayet ediyor besici Çiftçi şikayet ediyor neden paramı yok, para var. Kime veriyoruz dışarıya içeriye vermiyoruz. Hak ettiği parayı vermiyoruz. Peki bu sorun neyi yaratıyor göç sorunu yaratıyor. Gençler burada yer yok, iş yok nereye gideyim, İstanbul'a gideyim, diyor. Büyük kentlerin varoşlarında takılıyorlar, nasıl iş bulabilirim diye. Asgari ücrete mahkum oluyor. Asgari ücrete iş bulayım da çalışayım diye. İşsizlik temel bir sorun Kars'ta da bunu görüyorsunuz. Türkiye'de de çok ciddi bir sorun 10 milyon üstünde işsizimiz var. Gencecik fidan gibi evlatlarımız var üniversiteyi bitirmiş 1- 1,5  milyon evladımız işsiz. Bunlar iş bekliyorlar. Kimden bekliyorlar herhalde babalarından annelerinden değil babası sanayicisi ise annesi iyi bir servet edilmişse dükkanı, hanı, hamamı varsa doğru işsizlik sorunu yok ya ama baba anne belli bir düşük gelire sahip ücretle geçiniyorsa veya emekli ise bu çocuk neyle geçinecek, nerede iş bulacak nerede, evlenecek, bu çocuğunu hangi koşullarda evlendirecek. Bunlar ciddi bir sorun olarak önümüzde duruyor."
MERKEZ BANKASI YÖNETİMİNE SESLENDİ
Konuşmasında Merkez Bankası'nın bugün faiz kararını açıklayacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Bugün Merkez Bankası faiz ile ilgili karar verecek, Kars'tan sesleniyorum, bütün namuslu bürokratlara sesleniyorum. Gereği neyse onu yapın, birilerinden talimat almayın. Vatandaşı perişan edecek kararlar almayın, vatandaşı mağdur etmeyin. Bilginizle, tecrübenizle, eğitiminizle karar verin. Birilerinin isteği üzerine karar vermeyin. Yazıktır, günahtır. Gerçekten yazıktır, günahtır. Her birimizin içi kan ağlıyor, buradan Türkiye'yi çekip çıkarmamız lazım. Bu dertleri say say bitmez ne yapmamız lazım; kanaat önderleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, muhtarlar burada. Türkiye'yi bu cendereden nasıl çıkarmalıyız,? Bütün gelişmiş ülkeler bu konuda planlar yaparlar. Bir ülkenin var olan kaynakları, öncelikli nerelere harcanmalıdır. Hayvancılıkla ilgili hangi bölgelere ne yapılmalıdır. Buğday, patates, mercimek, taze fasulye, domates, biberi ne varsa neyi ekecekse bunları planlar. Planlamanın amacı herkes neyi ekeceğini bilir, kaçtan satacağı fiyatını bilir. Bunun adı planlamadır. Planlaması olmayan hiçbir devlet yoktur" diye konuştu. 
'MÜLTECİLERE NASIL GÖNDERECEĞİMİ ANLATTIM'
İktidara geldiklerinde 2 yıl içinde mültecileri ülkelerine göndereceğini kaydeden Kılıçdaroğlu, "İstanbul'da Suriyeliler ile konuştum onların neler düşündüğünü sordum. 'Bizi 2 yıl için içinde nasıl göndereceksin?' diye soru sordular, nasıl göndereceğimi anlattım. 'Vallahi bu şartlar olsun biz bu memlekette kalmayız, kendi toprağımıza gitmek, baba toprağına, ana toprağına gitmek isteriz. Karnımızın orada doymasını isteriz' dediler. Bütün altyapısını bu kardeşiniz oluşturmuş vaziyette. Onların tamamını göndereceğim ama ırkçılık yapmayacağız. Allah'ın yarattığı insanın başımızın üstünde yeri var. O insanların huzur içinde kendi ülkelerine gitmeleri lazım ve bunu yapacağız" dedi.
Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından sonra toplantı basına kapalı olarak devam etti.

Görüntü Dökümü
-----------------------
-Kılıçdaroğlu'nun Kars'ta gezisi
-Kılıçdaroğlu'nun gezisinden detay
-Kılıçdaroğlu'nun halk oyunları gösterisini izlemesi
-Araç konvoyundan görüntü
(KONUŞMASININ TAMAMI FTP'DE)

Haber-Kamera: Bedir ALTUNOK / KARS, ()

========================================

2) EVLAT NÖBETİNDEKİ AİLELERİ ZİYARET EDEN KAYMAKAM KARAASLAN: BU MÜCADELE BÜYÜK BİR MÜCADELEDİR

DİYARBAKIR'ın Ergani İlçesi Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Karaaslan, çocuklarının terör örgütü PKK tarafından kaçırıldığını belirtip, HDP il binası önünde 780 gündür eylem yapan ailelere destek ziyaretinde bulundu. Ailelerin verdiği mücadelesinin büyük bir mücadele olduğunu belirten Kaymakam Karaaslan, "İnşallah en kısa zamanda yavrularına kavuşurlar" dedi.
Diyarbakır'da oğlu Mehmet Akar'ın terör örgütü PKK tarafından kaçırıldığını düşünerek HDP Diyarbakır il binası önünde oturma eylemi başlatan Hacire Akar'ın evladına kavuşması, diğer aileler için de umut oldu. Hacire Akar'ın da çağrısıyla çocuklarını bulmak isteyen aileler, 3 Eylül 2019'da HDP binası önünde oturma eylemine başladı. 236 ailenin 780 gündür sürdürdüğü evlat nöbetinde Hacire Akar ile birlikte 32 aile çocuklarına kavuştu.
'ÇOCUKLARI DEVŞİRİP DAĞA GÖTÜRÜYORLAR'
Ergani Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Karaaslan, ilçedeki bazı siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle evlat nöbetinin yapıldığı çadırı ziyaret etti. Ailelerle tek tek sohbet eden Karaaslan, daha sonra Kuran-ı Kerim hediye etti. Ailelerin çocukları için verdikleri mücadelenin büyük bir mücadele olduğunu ifade eden Karaaslan, Ergani olarak bu mücadeleye destek vermek için geldiklerini söyledi. Karaaslan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ergani olarak her türlü desteğe hazırız. Anne ve babalarımıza ne kadar müteşekkir olsak azdır. Onlar evlatlarını aramak için bu yola çıktılar. Bu yolda da 800'üncü güne yaklaşıyorlar. İnşallah hep birlikte evlatlarına kavuşurlar. Onlara en büyük armağanları evlatları, evlatlarından ayrılmaları da en büyük acı. Bu terör örgütü de çocukları devşirip dağa götürüyor. Dağda yaşamın nasıl olduğunu hepimiz biliyoruz. Çocukları ailelerinden kopararak, terörist yapıyorlar. İnşallah en kısa zamanda devletimizin de mücadelesiyle terör örgütü bitecek. Annelerimiz de bu mücadeleye çok destek verdi. Allah kendilerinden razı olsun. Allah yardımcıları olsun, her zaman yanlarındayız. İnşallah en kısa zamanda yavrularına kavuşurlar."

Görüntü Dökümü
-----------------------
-Ergani Kaymakamı Ahmet Karaaslan'ın karşılanması
-Heyetten detay
-Ailelerle yaşanan diyalog
-Kaymakam Ahmet Karaaslan'ın açıklaması
-Atılan sloglanlar
-Çadır ziyareti
-Ailelere Kur'an-ı Kerim hediye etmesi
-Annelere gül vermesi
-Genel ve detay

Haber-Kamera: Emrah KIZIL-Serdar SUNAR/DİYARBAKIR,()

========================================

3) RİZE'DEKİ HEYELAN SIRASINDA BÜYÜK PANİK YAŞADILAR
 
RİZE’nin Çamlıhemşin ilçesinde sağanak sonrası meydana gelen heyelanda, yanındaki toprak parçası kopan inşaat halindeki binada bulunan 2 kişi, büyük korku yaşadı. Cep telefonu kamerasına da yansıyan heyelan sırasında yanındaki kişiyle sahibi olduğu binadan çıkıp kaçarak uzaklaşan Yusuf Yeniçırak, “Korkunç bir gün yaşadıkö dedi.
Kentte dün metrekareye düşen yaklaşık 100 kilogram yağışın ardından heyelanlar oldu, bazı derelerin debisi yükseldi. Çamlıhemşin ilçesi Çayırdüzü köyünde yamaçtan kopan toprak kütlesi önüne kattığı ağaçları sürükledi. Can kaybı ve yaralananın olmadığı heyelanda inşaat halindeki 5 katlı bina da tehlike atlattı. Yanındaki toprak parçası kopan binada bulunan Yusuf Yeniçırak ile yanındaki kişi gürültü üzerine koşarak inşaatı terk etti. Heyelan anı bir vatandaşın cep telefonu kamerasına yansıdı. 
‘KORKUNÇ BİR GÜN YAŞADIK’
Heyelanda binası askıda kalan Yusuf Yeniçırak, inşaatta çalıştıkları sırada büyük bir gürültü duyduklarını belirterek, “Biz inşaatta tuğla örüyorduk. Yan taraftaki çay bahçesinde büyük bir kaya vardı. Üzerinde de küçük gürgen ağaçları. Ağaçlar sallanmaya başladı, sonra ağaçlar yavaş yavaş kaymaya başlayınca bizde kendimizi inşaattan dışarıya attık. Nasıl binadan çıktığımızı hiç hatırlamıyorum. Ağaçların ardından o büyük kaya da yerinden koptu, aşağıya doğru yuvarlandı. Yuvarlanırken de kaya parçalandı, en aşağıda derenin kenarında yerleşim yeri vardı. Kayalar oraya inmeden heyelan sona erdi. Korkunç bir gün yaşadıkö dedi.
‘BÜYÜK BİR SES ÇIKTI’
Heyelan anını cep telefonu kamerası ile kaydeden Şenol Kaptan da, “Evdeyken dışarıdan yüksek bir ses geldi. Balkona çıktık, karşıdaki tepedeki büyük kayanın toprakla beraber aşağıya doğru yuvarlandığını gördük. En aşağıdaki kayalara vurduğunda büyük bir ses çıktı. Sonra bizde olay yerine gittik. Kimseye bir şey olmamıştı. Zaten son birkaç gündür çok şiddetli bir yağış vardı. Her yağmurda küçük çaplı heyelanlar yaşıyoruz. Bu heyelanda da büyük bir korku yaşadıkö diye konuştu.

Görüntü Dökümü
-----------------------
-Heyelan anından videolar
-Drone çekimi
-Evden detaylar
-Heyelan yerinden görüntüler
-Röportajlar

HABER:ARZU ERBAŞ KAMERA:RUKİYE MEYVECİ/RİZE-

========================================

MOTOSİKLETLİ KURYE, KAZADA YAŞAMINI YİTİRDİ (2)
4) KAZA ANI KAMERADA

Gümüşhane'de kuryelik yapan Emrah Meydan'ın sipariş götürürken kullandığı motosikletin otomobil ile çarpışması sonucu hayatını kaybettiği kaza anı, bir akaryakıt istasyonunun güvenlik kamerasına yansıdı. Görüntülerde motosikletin akaryakıt istasyonuna giren otomobile çarptığı görülüyor. 

Görüntü Dökümü
-----------------------
-Kaza anı güvenlik kamerası

Haber: Uğur AYDIN GÜMÜŞHANE -  

========================================

5) YÖREX'E 6.5 SAATTE 42 BİN ZİYARETÇİ
 
ANTALYA Ticaret Borsası'nın (ATB), bu yıl 11'incisi kez kapılarını açan ve Türkiye'nin dört bir köşesinden binlerce yöresel ve coğrafi işaretli ürünün buluştuğu Yöresel Ürünler Fuarı'nı (YÖREX), ilk gün 6.5 saatte 42 bin 388 kişi ziyaret etti.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) destekleriyle ATB'nin düzenlediği YÖREX, bu yıl 11'inci kez kapılarını açtı. 'Sizin Oraların Nesi Meşhur?', 'Bir Adımda Anadolu' sloganlarıyla düzenlenen YÖREX, ilk gününde öğle saatlerinde ziyaretçi kabulüne başlamasına rağmen ziyaretçi rekoru kırdı.
12 BİN YILLIK BİRİKİM
Anadolu'nun 12 bin yıllık kültür ve medeniyet zenginliğini bir araya getiren YÖREX'e, bu yıl 76 il ve KKTC'den 113 oda ve borsa, 16 kalkınma ajansı, 83'ü kadın olmak üzere 150 kooperatif ve 650'nin üzerinde firma katıldı. Fuar alanında, Türkiye genelinden 10 bine yakın çeşitte Anadolu'nun yöresel ve coğrafi işaretli ürünleri sergileniyor.
ANADOLU'NUN BÜTÜN YÖRELERİ FUARDA
Antalya'nın serpme böreğinden bergamot ve turunç reçellerine, Kayseri'nin pastırmasından Aydın'ın incirine, Afyonkarahisar'ın sucuğundan Isparta'nın gül ürünlerine, Kars'ın gravyer peynirinden Manisa-Alaşehir'in üzümüne, Adana-Kozan balı ve bal şerbetinden Gaziantep'in Antep fıstığına, Uşak'ın tarihi halısından Ege ve Marmara illerinin zeytinyağı ve ürünlerine kadar binlerce yöresel ürün bulunuyor.   
ZİNCİR MARKETLER VE E-TİCARET İMKANI
Birkaç saatte Anadolu turu yapılabilen fuarda, kooperatifler ve üreticiler, fuarın katılımcısı 9 zincir market, çok sayıdaki e-ticaret sitesi, oteller ve diğer yöresel ürün pazarında faaliyet gösteren firmaların temsilcileriyle ikili iş görüşmelerine de başladı. Fuar boyunca, B2B olarak da adlandırılan 1000'e yakın ikili iş görüşmesi hedefleniyor. Fuarın ikinci gününde ise Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA) ile birlikte 'Coğrafi İşaretler YÖREX Buluşması' isimli seminer de yapıldı.
6.5 SAATTE 42 BİN 388 ZİYARETÇİ
Bu yıl 11'incisi düzenlenen YÖREX ile yine ülkemizin dört bir yanından yöresel ve coğrafi işaretli yöresel ürünün burada olduğunu belirten ATB Başkanı Ali Çandır, "Yerelde küçük üreticiler ve çiftçilerimizin ürettiği geleneksel, yerel ürünler de fuarda yer alıyor. Şu anda coğrafi işaretli ürünlerimizin mevsimsel olarak uygun olan hemen hepsi burada, binlerce ürün var. Dün açılışımızı yaptık ve saat 14.00'te halka açıldı. Saat 20.30'a kadar 42 bin 388 kişi ziyaret etti" dedi.
TÜRKİYE'NİN ÜRETİM DNA'SI
Fuar alanında ziyaretçilerin, Türkiye'nin her tarafının müthiş zenginliğini görebildiklerini anlatan Ali Çandır, "Aslında YÖREX'i Türkiye'nin üretim DNA'sı olarak özetleyebiliriz. Türkiye insanlarının sempatikliğini görebileceğimiz, bir adımda bir şehirde, bir sonraki adımda başka bir şehirde olabileceğimiz müthiş, rengarenk bir Türkiye haritası burada ziyaretçilerimizi bekliyor" diye konuştu.
90'I AŞKIN KADIN KOOPERATİFİ YÖREX'TE
YÖREX projesi sonrasında birçok kadın kooperatifinin yöresel ürünler etrafında birleşmesinin çok sevindirici olduğuna dikkat çeken Çandır, "150'yi aşkın kooperatifimiz var ve bunun 90'dan fazlası kadınlarımızın oluşturduğu yöresel ve coğrafi işaretli ürünler üreten kadın kooperatiflerimiz. Bu da bizi çok sevindiriyor. Çünkü biliyoruz ki kırsalda üretim, yerinde istihdam olursa, oraların tanıtımı ve ekonomisi gelişirse bizim göç problemimize çözüm olacak" dedi.
20 MİLYAR EURO'LUK İHRACAT OLASI
Pandemiyle ortaya çıkan, kendi kendine yeterlilik konusuna da değinen Çandır, "Özellikle tarım ve gıda ürünlerinin kendimiz için üretilmesini sağlayacağız. Bu potansiyeli biz kendimiz yeteri kadar değerlendirdiğimizde umuyorum ki bu gelişmeler dünyadaki 200 milyar dolarlık coğrafi işaretler piyasasında müthiş bir pay elde etmemizi sağlayacak. Doğru işleri zamanında yapar, doğru odaklanmayı sağlarsak 20 milyar Euro'luk coğrafi işaretli ürün ihraç etmemiz olası" diye konuştu. 

Görüntü Dökümü
-----------------------
- Fuardan çeşitli planlarla detaylar
- El emeği ürünler detay
- Stantlardan detaylar
- Ürünler yakın plan detay
- Halı dokuyan kadın detay
- Yöresel ürünlerden detaylar
- Şehir isimleri detay
- RÖP:Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır
- Fuardan genel plan görüntüler
- Fuarı gezenler detay
- Detaylar

HABER: Mehmet ÇINAR-İbrahim LALELİ- KAMERA: Burak YALMAN/ANTALYA, ()

========================================
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.