DHA İSTANBUL BÜLTENİ -4

15 Mayıs 2020 Cuma 17:24
DHA İSTANBUL BÜLTENİ -4
AVCILAR'da  semt pazarında aşırı kalabalık oluştu. Bazı kişilerin maskesiz alışverişe çıktığı, bazı kişilerin ise maskelerini doğru takmadığı görüldü.
Mustafakemal Paşa Mahallesi'ndeki semt pazarında öğle saatlerinden itibaren kalabalık oluştu. Çarşamba gününe kadar sürecek kısıtlama öncesi çok sayıda kişi pazara akın etti. Bazı kişilerin maskesiz alışverişe çıktığı, bazı kişilerin ise maskelerini doğru takmadığı görülürken belediyesi ekiplerinin yaptığı uyarılar yetersiz kaldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın uyarılarına rağmen sosyal mesafe kuralının uygulanamadığı pazarda yasak olduğu halde bazı kişilerin yine ürünleri elleriyle seçtiği görüldü.

HER ŞEYİ DEVLETTEN BEKLEMEMEK LAZIM
Meyve satan pazarcılardan biri, 35 yıldan bu yana burada bulunduklarını belirtirken, "Bugün pazar kalabalık. İnsanların hepsi burada. İnsanlar 4 günlük kısıtlama süresini evlerinde geçirecekleri için alışverişe gelmişler. Bu biraz yoğunluk teşkil etti. Her şeyi devletten beklememek lazım. Sosyal mesafeyi insanların koruması lazım. Herkese bir zabıta, polis koymanın imkanı yok. Havalar sıcak olduğu ve oruç olduğu için maskelerini takamayanlar da var. Herkesin maske ve sosyal mesafe kuralına uyması gerekiyor" dedi,

Görüntü Dökümü:
-----------------
Pazardaki kalabalıktan görüntüler
Yüzünde maske bulunmayan müşteriler.
Maske takmayan pazar esnafı
Elleriyle ürünleri seçenler
Pazarcı esnafı ile röp
Genel ve Detay görüntüler

========================

3 - BAĞCILAR'DA 26 YOLCU TAŞIYAN MİNİBÜS ŞOFÖRÜNE 9 BİN LİRA PARA CEZASI

Haber: Ali ABLAY / İSTANBUL, () Bağcılar'da polisin yaptığı koronavirüs denetimlerinde, 26 yolcuyu taşıyan minibüs şoförüne toplam 9 bin 321 TL idari para cezası kesildi.
Bağcılar İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince koronavirüs tedbirleri ile ilgili gerçekleştirilen denetimlerde bugün saat 09.00 sıralarında Hoca Ahmet Yesevi Caddesi üzerinde bir minibüs durduruldu. Minibüs içerisinde yapılan kontrollerde, araç içerisinde 26 yolcu bulunduğu tespit edildi. Polis, araç sürücüsü Mustafa K. hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282. maddesi uyarınca 3 bin 180 TL, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun maddeleri gereğince ise 6 bin 141 TL olmak üzere toplam 9 bin 321 TL idari para cezası uyguladı. Araç 60 gün trafikten men edildi.

Görüntü Dökümü
-------------------------
-Polis tarafından indirilen yolcuların görüntüsü

==========================

4 - İSTANBUL'DA HAVA SICAKLIĞI 35 DERECEYE ULAŞTI

Beyza Nur GÜLER - Mertcan ÖZTÜRK - İSTANBUL - İSTANBUL'da hava sıcaklığı 35 dereyi buldu.
Meteoroloji'nin uyarısının ardından İstanbul'da sıcak hava etkisini göstermeye başladı. Bugün saat 16.00 sıralarında Şile'de hava sıcaklığı 35.1 dereye ulaştı. Ancak ilçeler arası rüzgar yönü ve nem oranından kaynaklanan aşırı farklar oluştu. Pendik'te 33.7 , Eyüpsultan'da 33.7 , Sarıyer'de 33.4 dereceye ulaşan hava sıcaklığı,  Floya'da ise 24 derece ölçüldü.

PERŞEMBE GÜNÜ YAĞMUR GELİYOR
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, İstanbul'da hafta sonu hava sıcaklığı rekor seviyede artacak. Pazartesi gününden itibaren hava sıcaklığı düşmeye başlayacak. Pazartesi günü hava sıcaklığı ortalama 25 derece olacak. Perşembe günü ise hava sıcaklığı düşecek. Perşembe gününden itibaren kuvvetli yağış bekleniyor. Cuma günü yağışın kuvvetini artıracağı kaydedildi. Yağışın su baskınlarına neden olabileceği ifade edildi.

METEOROLOJİ UYARMIŞTI
Öte yandan meteroloji dün sıcak hava dalgası konusunda uyarıda bulunmuştu.
Açıklamada,  "Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı ile Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde mevsim normallerinin 9 ila 13 derece üzerinde seyredeceği ve uzun yıllar Mayıs ayında kaydedilen en yüksek sıcaklık değerlerini yer yer aşabileceği değerlendirilmektedir. Yurdumuzun diğer bölgelerinde ise mevsim normallerinin 5 ila 9 derece üzerinde seyredeceği öngörülmektedir" denilmişti. Uyarıda, "Vatandaşlarımızdan özellikle kronik rahatsızlıkları bulunanlar ile çocuk ve yaşlılarımızın aşırı sıcak havanın neden olabileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları ve güneş ışığının dik geldiği saatlerde açık havada bulunmamaları sağlıkları açısından önem arz etmektedir" bilgileri yer almıştı.

Görüntü Dökümü:
----------
-Muhabir anonsu 
-Sahil detayları
-İnsanlar

============================

5 - BÜYÜKÇEKMECE SAHİLİ'NDE YASAĞA RAĞMEN DENİZE GİRDİLER

Haber-Kamera: Beyza Nur GÜLER-Mertcan ÖZTÜRK/İstanbul,() 
Büyükçekmece Albatros Sahili'nde gençler, yasağa rağmen denize girerek serinledi.
İstanbul'da Koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkması kısıtlandırılmıştı. Ayrıca sahillerde yürümek, spor faaliyetleri yapmak ve balık tutmak yasaklandı. Sokağa çıkma kısıtlaması bulunan 15-20 yaş aralığındaki gençlerin, bugün 11.00-15.00 saatleri arasında hava almaları için kısıtlamaları kaldırıldı. Uzun bir aradan sonra dışarıya çıkan gençler, hava sıcaklıklarının yükselmesiyle birlikte Büyükçekmece Albatros Sahili'nde serinlemek için denize girdi. Saat 15.00'i geçmesine rağmen çocukların, yüzmeye devam ettikleri görüldü. 

"DENİZDE VİRÜS BULAŞMIYORMUŞ"
15 yaşındaki Bilal Öztürk, "Haberlerde izlediğime göre denizde virüs bulaşmıyormuş. Bizim de bugün izinli günümüzdü, biz de vaktimizi denizde geçirmek istedik. Ne yapalım? Park da yasak, buralar da yasak. Hava zaten 50 dereceye yakın, yandık. Biz de serinlemek için geldik buraya" ifadelerini kullandı. 
Yasak olmasına rağmen neden denize giriyorsunuz? Sorusuna denize giren bir genç, önce "Bilsem neden gireyim?" Dedi.  Ardından ise "Ben enayi değilim ki 3 bin lira ceza isteyeyim" şeklinde yanıt verdi. 

Görüntü Dökümü: 
------------------------ 
-Denize girenler
-Denize girenler ile röp. 
-Genel ve detay 


========================


6 - MENEKŞE SAHİL'DE YASAĞA RAĞMEN DENİZE GİRDİLER

İbrahim YILDIZ/İSTANBUL, ()
KORONAVİRÜS önlemleri kapsamında denize girmek ve sahilde gezmenin yasaklanmasına rağmen güneşin kendini göstermesiyle bazı vatandaşlar denize girdi. 
Küçükçekmece Menekşe Sahili'nde sıcak hava nedeniyle vatandaşlar kendini kumsala attı. Bazı vatandaşlar kumsalda otururken, bazıları ise yasak olmasına rağmen denize girdi. Çocuklarını da sahile getiren bazı vatandaşların, maske kullanmadıkları görüldü. Denize giren Metin Kılınç, "Yasak var ama bugün gelelim denize girelim dedik. Kafayı yedik evde dura dura. Biraz da denize girip virüs stresini atalım." dedi.
 
GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-------------
-Sahilden görüntüler
-Denize giren vatandaşlardan görüntüler
-Röp.
-Detay görüntüler 


===========================


7-(Havadan Görüntülerle)CADDEBOSTAN SAHİL'DE SOSYAL MESAFE UYARILARININ ARDINDAN GENÇLER EVLERİNE DAĞILDI

Haber-Kamera: Ramazan EĞRİ-Gamze ŞİMŞEK-Ali AKSOYER / İstanbul
Kadıköy'de uzun aradan sonra dışarı çıkan 15-20 yaş grubu gençler polis ekipleri tarafından sosyal mesafe kuralına uymaları konusunda uyarıldı. Saatler 15.00'i gösterdiğinde ekipler sahilde bulunan gençlere evlerine gitmeleri gerektiğini hatırlattı.
Bağdat Caddesi ve Caddebostan Sahili'ne akın eden 15-20 yaş grubu gençler, yeşillik alanlarda oturarak arkadaşlarıyla hasret giderdi. Yemek yiyip sohbet eden gençler, polis ekipleri tarafından sosyal mesafeye uymaları ve maske takmaları konusunda uyarıldı. Saatler 15.00'i gösterdiğinde ise polis ekipleri dışarıda vakit geçiren gençlere evlerine gitmeleri gerektirdiğini hatırlattı. Dışarıda vakit geçiren gençler havadan da görüntülendi. 

Görüntü Dökümü
--- ---- --- --- --- ---
-Çimenliklerde oturan gençler
-Sahilde yürüyen insanlar
-Polis ekiplerinin gençleri uyarması
-Muhabir anons (Gamze ŞİMŞEK)
-Polis ekiplerinin gençlere evlerine gitme zamanının geldiğini hatırlatması
-Polisin basket sahasına girip uyarı yapması
-Vakit geçiren gençler havadan görüntüler
-Genel ve detay

============================


8- (havadan görüntülerle)- BAĞDAT CADDESİ'NDE KORONAVİRÜS DENETİMİ

Haber-Kamera: Ramazan EĞRİ-  Ali AKSOYER - Gamze ŞİMŞEK / İstanbul - BAĞDAT Caddesi'nde denetim noktası oluşturan polis, araçları denetledi,  caddede yürüyen gençlere uyarılarda bulundu.
Koronavirüsle mücadele devam ederken 15-20 yaş grubunun dışarıya çıktığı saatlerde İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki toplum destek polisleri ve Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü polis ekipleri, Bağdat Caddesi'nde denetim yaptı. Ekipler, güvenlik noktası oluşturarak caddeden geçen araçlarda maske ve sosyal mesafe kontrolü yaptı. Ayrıca bu noktadan geçen ticari araçlarda dezenfektan olup olmadığı kontrol edildi. Öte yandan polis ekipleri caddede yürüyen gençlere uyarılarda bulundu. Yapılan denetimler havadan da görüntülendi. 

Görüntü Dökümü
----------
-Bağdat caddesi'nde denetim yapan polis ekipleri
-Hususi araçların durdurulması
-Ticari araçların durdurulması
-Gençlere uyarılarda bulunulması
-Bir sürücü ile röp
-Muhabir anons(Gamze Şimşek)
-Genel ve detay

===========================

9- BAKIRKÖY MEYDANI'NA ÇIKAN GENÇLER YOĞUNLUK OLUŞTURDU

İbrahim YILDIZ/İSTANBUL, () KORONAVİRÜS tedbirleri kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan 15-20 yaş aralığındaki gençler 42 gün sonra  dışarı çıktı. Bakırköy Cumhuriyet Meydanı'na akın eden gençler güneşli havanın hem tadını çıkardı hem de arkadaşlarıyla hasret giderdi.
Salgın tedbirleri kapsamında 42 günden beri sokağa çıkamayan 15-20 yaş grubu gençler belirlenen saatler arasında dışarı çıktı. Bakırköy Cumhuriyet Meydanı'na akın eden gençler burada alışveriş merkezlerine giderken, bazıları da arkadaşlarıyla caddede gezdi.  Kısıtlamanın ardından uzun süre sonra sokağa çıkan bi çok gencin sosyal mesafe kuralına uymadıkları ve maskesiz oldukları görüldü. Parkta bulunan zabıta ekipleri de sık sık yaptıkları anonslarla uyarıda bulundu.

"ARKADAŞLARIMIZLA YENİDEN SOHBET ETTİK"
Aylar sonra dışarı çıkmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Doruk Demir, "Güzel bir duydu. Uzun zaman sonra dışarı çıktım. Eğlenceli" dedi. Mustafa Demir ise arkadaşlarıyla yeniden sohbet etmenin tadını çıkardığını ifade ederek, "Özlemişim dışarıyı oksijen var. İnsanları görmek arkadaşlarımı görmek beni ayrı mutlu etti. 4 saat dışarıda kalabiliyoruz ama önlemler kapsamında olduğu için anlayabiliyorum bunu."

"GÖKYÜZÜNE BAKIP YERİ ÖPESİM VAR"
Çok heyecanlı olduğunu ifade eden Mehmet Kızık ise, "Gökyüzüne bakıp yeri öpesim var. İnşallah kısa sürede bu virüs biter ve normal hayatımız geri döneriz" diyerek duygularını dile getirdi.  İnsanların sosyal mesafe kuralını hiçe saydığını ifaden Vahap Kızık ise, "3 aydır evdeyim ilk defa adımımı bugün dışarı atıyorum. İnsan olduğumu anladım aldığımız nefese şükür edebiliyorsunuz. Ben de dışarı çıkıyorum elimden gelen önlemi alıyorum. Ama millet arkadaş çevresiyle yan yana kol kola. Anladığım kadarıyla insanların çabası bu virüs bitmesin daha da yayılsın" dedi.

Görüntü Dökümü:
---------------
-Meydanda gezen gençler
-Meydanda arkadaşlarıyla sohbet eden gençler
-Gençlerle röp.
-Detay görüntüler

======================

10-YASAK ÖNCESİ ZEYTİNBURNU'NDAKİ PAZARDA YOĞUNLUK 

İbrahim YILDIZ/İSTANBUL, () KORONAVİRÜS önlemleri kapsamında bu gece başlayacak sokağa çıkma yasağı öncesi semt pazarlarında yoğunluk yaşandı. Zeytinburnu'nda kurulan pazarda yoğunluk nedeniyle zabıta alışverişe gelenleri sırayla alana aldı. Pazar alanına girişte metrelerce uzunlukta kuyruk oluştu
Salgına yönelik tedbirler kapsamında 4 gün gerçekleştirilecek sokağa çıkma yasağı bu gece saat 00.00 itibariyle başlayacak. Yasak öncesi vatandaşlar semt pazarlarına akın etti. Zeytinburnu'nda kurulan semt pazarında yoğunluk olunca zabıta ekipleri vatandaşları sırayla içeri almak zorunda kaldı. Pazar alanına girişte metrelerce uzunlukta kuyruk oluştu. Alışveriş yapan bazı vatandaşların tüm uyarılara rağmen sosyal mesafe kuralına uymadıkları görüldü. Zabıta ekipleri pazara gelen vatandaşlara maske dağıttı.

Görüntü Dökümü
------------
-Pazardan görüntüler
-Pazar sırasından görüntüler
-Yoğunluktan görüntüler
-Zabıta ekiplerinin uyarıları
-Detay görüntüler

=======================


11- SARIYER'DE JANDARMADAN BERBER VE KUAFÖRLERE DENETİM

Ali ABLAY - Buğra BENLİOĞLU / İSTANBUL , () Sarıyer'e bağlı Kilyos ve Uskumruköy Mahallelerinde jandarma ekipleri tarafından berber ve kuaförlere yönelik koronavirüs denetimi gerçekleştirdi. Denetimlerde maske kullanımı, müşterinin oturacağı ve temas edeceği yerlerin dezenfekte edilmesi, steril eldiven kullanılması, kullanılan malzemelerin dezenfekte edilmesi, tek kullanımlık malzeme kullanılıp kullanılmadığına bakıldı.
Kilyos Jandarma Karakol Komutanlığı ekipleri, Sarıyer'e bağlı Kilyos ve Uskumruköy mahallelerinde berber ve kuaförlere yönelik koronavirüs denetimi gerçekleştirdi. Denetim sırasında berber ve kuaförler uygulanacak koronavirüs tedbirleri hakkında da bilgilendirildi. İçişleri Bakanlığınca berber, kuaför ve güzellik salonlarında uygulanması gereken tedbirlere yönelik yapılan denetimlerde işyerlerinin açılış ve kapanış saatleri, randevu sistemiyle hizmet verilmesi, aynı anda yan yana oturan iki müşteri kabul edilmemesi, randevularda gecikme olması halinde en fazla bir müşterinin içeride bekleyebilmesi, işyerinin alabileceği toplam müşteri sayısının herkes tarafından görülecek şekilde işyeri girişine asılması, işyeri personelinin maske kullanımı, yapılacak işleme başlanmadan önce müşterinin oturacağı ve temas edeceği yerlerin dezenfekte edilmesi, işleme başlanmadan önce müşterinin görebileceği şekilde ellerin dezenfekte edilmesi, steril eldiven kullanılması, kullanılan malzemelerin dezenfekte edilmesi, tek kullanımlık malzeme kullanımı denetlendi.

"BÜTÜN KURALLARA UYUM SAĞLIYORUZ "
Uskumruköy'de kuaför olan Ali Erdem, "Sağlık Bakanlığımızın koyduğu bütün kurallara uyum sağlıyoruz ve maskelerimizi takıyoruz. Müşterilerimizin maskesi yoksa biz buradan temin ediyoruz. Siperlik kullanıyoruz, dezenfektan kullanıyoruz, müşterilerimiz için tek kullanımlık malzemelerimizi kullanıyoruz. Şu anda makyaj yapmıyoruz, kesim, boya, menikür, pedikür yapıyoruz. Kişisel malzemesini getiren olursa onları kullanıyoruz. " diye konuştu.

Görüntü Dökümü
--------
-Jandarmanın berber ve kuaförde bilgilendirme yapması
-Jandarmanın yaptığı denetim
-Berber ve kuaför detayı
-Kuaför röp
-Genel ve detay

================================

12 - DEZENFEKTAN VE TEK KULLANIMLIK ÖRTÜ KULLANMAYAN BERBERE CEZA
 

İhsan DÖRTKARDEŞ/İSTANBUL,

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner10

banner9